5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Mindenki a saját adataiból dolgozik: a KSH szerint júliusban is jelentős volt a hazai turizmus visszaesése, míg a kormányzati MTÜ szerint még a tavalyi számokat is sikerült felülmúlni.

Némi ellentmondás fedezhető fel a kormányzati felügyelet alatt működő Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) hurráoptimizmusa és a KSH adatai között a magyarországi turizmus júliusi teljesítményével kapcsolatban.

Júliusban a koronavírus okozta járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 75, a belföldi vendégek által eltöltötteké 18 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest

- szól a KSH tájékoztatója a kereskedelmi szálláshelyek forgalmáról. Ez konkrétan azt jelenti, hogy míg 2019 júliusában 1,9 millió külföldi vendégéjszaka volt, addig idén júliusban 478 ezer. A magyarok megfogadták ugyan Orbán Viktor miniszterelnök intelmét és inkább itthon nyaraltak, de a KSH adatai szerint még ez is kevés volt ahhoz, hogy megismételje a tavalyi szintet: a 2,1 millió belföldi vendégéjszaka 400 ezerrel kevesebb a 2019-es eredménynél.

Bár néha azt lehetett hinni az M7-en látott kocsisorok láttán, hogy az utolsó sufniig megtelt a Balaton, ez a kép csalóka volt, és a statisztikák mást mutatnak: 150 ezer hazai vendégéjszaka eltűnt a balatoni szálláshelyekről. Igaz, az sem mellékes, hogy sokan lehettek azok, akik kihasználva a kellemes időjárást, csupán egy-egy napra ugrottak le strandolni, ami a kocsisorokat növelte csak, a vendégéjszakák számát nem. Ennek ellenére a SZÉP-kártyák szinte megolvadtak, mert szinte mindenki ezzel fizethetett, ami új rekordot eredményezett: 6,4 milliárd forint értékben egyenlítették ki a számlákat a kártyával. Az eddigi csúcsot a tavaly augusztus jelentette 5,5 milliárd forinttal. Most csak a szállodákban 5,1 milliárd forintot fizettek ki így a magyarok.

Ez persze a kormány egyik korona-intézkedésének köszönhető. Lapunk is írt arról, hogy a 2020-ban a kedvezményes adókulccsal adható rekreációs keretösszeg 450 ezerről 800 ezer forintra emelkedett, a költségvetési szerveknél pedig 200 ezerről 400 ezer forintra nő. Vélhetően tele voltak júliusra a SZÉP-kártyák és a kijárási korlátozások enyhítésével már semmi akadálya nem volt annak, hogy az emberek el is költsék a rajta felgyűlt összegeket.

A KSH adataiból az is látszik, hogy a kormány miért a cseheknek, a szlovákoknak és a lengyeleknek adott felmentést a határzár alól. Bár júliusban is Németországból jöttek a legtöbben, utánuk viszont a csehek, a lengyelek és a szlovákok következtek. A szakemberek előre megmondták, hogy idén nyáron vélhetően a többség nem utazik majd messzire, ha a külföldet is választják, akkor is maradnak a régióban, így teljesen érhető, hogy például az angolok, az oroszok teljesen eltűntek a magyar szálláshelyekről, de a szomszédos országokból ha kevesebben is, mint tavaly, de azért a koronavírus-járvány ellenére viszonylag sokan látogattak Magyarországra.

Mindez azonban nem indokolja azt a hurráoptimizmust, amit az MTÜ adott elő a júliusi számokat látva. Persze azt is tudni kell, hogy a turisztikai ügynökség a saját számaiból dolgozik, nem a KSH adait használja, hanem a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) statisztikáit. A kormányzati szerv számára minden hazai szálláshely kötelezően naponta szolgáltat adatot. Így a KSH és az NTAK számait nem lehet összehasonlítani, de igazán szokatlan helyzetet jelent, hogy míg a KSH jelentős visszaesésről számol be, addig az MTÜ júliusi rekordot hangoztat.

A Magyarország visszavár kampány oly annyira sikeres lett, hogy a júliusi belföldi vendégszám a tavalyi eredményeket is felülmúlta. 1,2 millió belföldi vendég 3,6 millió vendégéjszakát tartózkodott a hazai szálláshelyeken. Ezzel a belföldi vendégek száma júliusban meghaladta a tavaly júliusi belföldi vendégszámot

-  lelkendezett az MTÜ. Guller Zoltán vezérigazgató pedig arról beszélt: a belföldi turizmus nemcsak megközelítette, de meg is haladta a tavalyi számokat, és az előfoglalások alapján ősszel is kiemelkedő lehet a forgalom a hazai szálláshelyeken. A Balatonnál azonban jelenleg azt látni, hogy a szezonnak lassan vége, a május végén kinyitott éttermek már be is zártak.

A KSH és az NTAK adatai közötti ellentmondás abból származik, hogy a KSH csak a szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakákat számolja, míg az NTAK minden egyéb magánszálláshely adatait is hozzáadja az eredményhez.

Az NTAK azonban eleve csak tavaly július óta fogadja napi szinten a szállodák adatait, október 1-én tették kötelezővé a panziók számára, majd harmadik lépcsőben 2020 január 1-ig az egyéb szálláshelyeknek, üdülőknek, kempingeknek, közösségi szálláshelyeknek kellett csatlakozniuk a rendszerhez. Így valójában az NTAK alapján nem lehet rekordokról beszélni, mert nincsenek tavalyi adatok. Ellenben az idei KSH adatokat össze lehet hasonlítani a tavalyi KSH adatokkal, amik csökkenést mutatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!