3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lakás-takarékpénztári törvény december 26-ai, valamint a vonatkozó kormányrendelet 2020. január 1-jei módosulása összességében kedvezőbb helyzetet teremt mind az ügyfelek, mind a kasszák számára. 

Azt a lakás-előtakarékoskodó a jövőben is szabadon megteheti, hogy ha megtakarításai mellé lakáskölcsönt vett fel, akkor azt a szerződés módosítása nélkül bármikor, a szerződésben meghatározottnál magasabb törlesztőrészlettel fizesse vissza. Ez az év végéig még díj- és költségmentes, jövőre viszont már az évi 30 százalékos, legfeljebb 72 ezer forintos állami támogatásra nem jogosult, azaz 2018. október 15-e után kötött lakás-előtakarékossági szerződések kikerülnek e körből, a lakástakarékpénztár általános szerződési feltételeiről szóló kormányrendelet módosítása megengedi, hogy ezek után a szolgáltatók külön tarifát számítsanak fel.

A kormányrendelet további módosítása viszont már az állami támogatásra jogosult lakás-előtakarékossági szerződések alanyait sújtja. Csak az ő esetükben írja elő ugyanis a lakás-takarékpénztár számára, hogy a lakáskölcsönt azonnali hatállyal köteles felmondani, amennyiben az adós a szerződésben vagy a jogszabályban előírt adatszolgáltatási kötelezettségét megszegi, vagy a lakáskölcsönt nem lakás célra használja fel. Szemben a 2019 végéig még érvényben lévő előírással, amely még valamennyi, azaz a már nem állami garanciás szerződésekre is vonatkozik.

Egy másik változás a társasházaknak, a lakásszövetkezeteknek és a közműfejlesztési társulatoknak kedvez. Jelenleg még ugyanis egységesen az a szabály, hogy a lakás-takarékpénztár a szerződést felmondhatja, ha a megtakarítási idő a szerződés megkötését követő hat hónapon belül nem kezdődik el. Januártól ez a kitétel már csak a magánszemélyekre vonatkozik, a fent említett körnél viszont a duplájára, tizenkét hónapra nő.

Két előírás is hatályát veszíti januártól. Az egyik, hogy a szerződés akkor köttetik meg, ha az ügyfélnek a lakás-takarékpénztár által kínált módozatok közötti választását és a szerződéses összeg nagyságára vonatkozó döntését tartalmazó ajánlatát a lakás-takarékpénztár elfogadja. Eltörlődik az a megkötés is 2020-tól, hogy az ajánlattevőt az ajánlata 30 napig köti, s a lakás-takarékpénztár ez időn belül írásban köteles nyilatkozni az ajánlat elfogadásáról.

A jövő évtől már nem kell hiteles tulajdonilap-másolatot lekérnie az ingatlan-nyilvántartási adatbázisból a lakásra előtakarékoskodónak, ha kölcsönt vagy pénzügyi lízinget igényel, elegendő lesz a nem hiteles is, de természetesen azután is meg kell fizetnie az igazgatási szolgáltatási díjat. Könnyítés, hogy a duplájára, 30-ról 60 napra emelkedik az az intervallum, amelyen belül be kell nyújtani a lakáscélú kölcsön vagy pénzügyi lízing kiváltásáról szóló igazolást, míg az egyéb hivatalos iratokat 120 helyett 180 napon belül.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!