2p

Mellár Tamás a görög szituációval lát veszélyes párhuzamot kibontakozni, amit az is jelez, hogy az Euronews szerint az Európai Bizottság értékelhetetlennek minősítette a 2025-ös magyar költségvetést.

Valdis Dombrovskis európai uniós gazdasági biztos Varga Mihály pénzügyminiszternek írt levelében közölte, hogy jelentős információk hiányoznak a magyar költségvetési tervekből és megbízhatatlan adatokon alapulnak. A december 5-én kelt levélben az szerepel, hogy „úgy tűnik, Budapest késlekedik a reális gazdasági előrejelzések benyújtásával” — idézi fel az Index.

Nem csak Mellár Tamás figyelmeztet
Nem csak Mellár Tamás figyelmeztet
Fotó: Fascebook/Mellár Tamás

Ebben a szakaszban még mindig fontos elemek hiányoznak, vagy további kiigazítást és pontosítást igényelnek ahhoz, hogy a bizottság véglegesíteni tudja értékelését Magyarország középtávú költségvetési terveiről − írta Dombrovskis. A költségvetési adatok mellett a gazdasági növekedésre, az inflációra és a kamatkiadásokra is problémát jelzett az Európai Bizottság.

Mellár Tamás a sorok között olvas

A Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője és a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke a fenti hírre reagálva az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta: Az EU szakértői elolvasták az anyagot, és rájöttek, hogy a magyar költségvetés megalapozatlan, mint ahogyan a 2023-as és az idei büdzsé is az. Tudjuk, hogy semmilyen makroszámot nem sikerült eltalálni: a növekedés mindkét évben alulmúlta a valóságot, miközben a hiány közel a duplája lett a tervnek.

Mellár Tamás hozzátette, hogy az Európai Unió ugyan nem szólhat bele a magyar költségvetés elfogadásába – de azzal, hogy megalapozatlannak minősítették a magyar gazdasági számokat, azt jelzik a befektetők és a hitelezők számára, hogy „Magyarország közel áll egy, a görögországihoz hasonló csődhelyzethez”.

A pénzügyminisztérium nem lát problémát

Minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit – közölte az ügyben a Pénzügyminisztérium. A tárca szerint a valóság ezzel szemben az, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. A Bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!