3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

150 millió eurót kap Moldova a gazdaság stabilizálásához, illetve a reformprogram előmozdítására.Ez lakosságarányosan nagyjából kétszer annyi, mint a magyar kormány által büszkén bejelentett hitelkeret.

Az Európai Unió a 150 millió euró (mintegy 55,5 milliárd forint) összegű makroszintű pénzügyi támogatást nyújt Moldova gazdasági stabilizálásához és reformprogramjának előmozdítására - közölte az uniós tanács ma az MTI híre szerint.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Nicu Popescu moldovai miniszterelnök-helyettes, külügy- és európai integrációs miniszter együttműködési megállapodást ír alá a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2022. február 4-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Nicu Popescu moldovai miniszterelnök-helyettes, külügy- és európai integrációs miniszter együttműködési megállapodást ír alá a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2022. február 4-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A támogatás Moldova gazdasági ellenállóképességének megerősítéséhez járul hozzá, valamint ahhoz, hogy az ország fedezni tudja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában meghatározott fizetésimérleg-szükségleteit. Az összeget az Európai Unió hitelek és vissza nem térítendő támogatások formájában biztosítja Moldovának.

A pénzügyi támogatás segíteni fogja Moldovát abban, hogy a 2022-2024-es időszakban fedezze fennmaradó külső finanszírozási igényei egy részét, amelyek összege a becslések szerint 480 millió amerikai dollár (mintegy 159,3 milliárd forint). Minderre a 2021-2025-ös időszakra vonatkozó, új IMF-program keretében kerül sor - közölték.

A folyósítás várhatóan három részletben történik majd 2022 és 2024 között. A teljes összegből az Unió legfeljebb 120 millió eurót kedvező finanszírozási feltételek melletti közép- és hosszú lejáratú hitelek formájában, legfeljebb 30 millió eurót pedig vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtja.

Makroszintű pénzügyi támogatásra az európai szomszédságpolitika körébe tartozó országok jogosultak. A támogatás célja, hogy segítse a súlyos fizetésimérleg-válság által sújtott országokat. A makroszintű pénzügyi támogatást kivételesen és ideiglenesen nyújtják, és gazdaságpolitikai feltételekhez kötik. E feltételek egyike az, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kiigazítási programját kell kiegészítenie.

Moldova 2009-ben csatlakozott az Európai Unió Keleti Partnerség programjához, amelynek keretében az Unió segítséget nyújt a partnerországok megerősítéséhez. Az EU Moldova legnagyobb kereskedelmi partnere: 2020-ban Moldova teljes kereskedelmének 52 százalékát a teljes export mintegy 67 százalékát és a teljes import 45 százalékát bonyolította az Európai Unióval.

Mint emlékezhetünk, bő egy hete a kormány hatalmas győzelemként számolt be arról, hogy a Moldovánál nagyjából négyszer több lakossal rendelkező (és EU-tag) Magyarország számára lehívhatóvá tettek egy 300 millió eurós hitelkeretet, tehát lakosságarányosan fele annyi pénzt, mint amennyit most Moldovának juttattak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!