2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedden tárgyalták a parlamentben a Fidesz által múlt héten benyújtott szuverenitásvédelmi törvénycsomagot, és ennek kapcsán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert kérdezték. 

A Fidesz által múlt héten benyújtott szuverenitásvédelmi törvénycsomagot kedden tárgyalták a parlamentben, amelyről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozott a hvg.hu-nak miniszteri meghallgatása után. Arra a kérdésre, hogy a törvényjavaslatnak van-e a sajtót érintő hatása, azt mondta,

nincs ilyen.

Gulyás Gergely szerint nincs, Ligeti Miklós szerint van érintettsége a sajtónak. Fotó: Depositphotos
Gulyás Gergely szerint nincs, Ligeti Miklós szerint van érintettsége a sajtónak. Fotó: Depositphotos

Gulyás hozzátette: a javaslat csak a pártok kampányairól, annak tiltott finanszírozásáról szól, de

nem érinti a szerkesztőségek szabadságát vagy a sajtószabadságot, így nem látom, hogy a szuverenitásvédelmi törvényjavaslat bármilyen veszélyt jelentene a sajtóra.

A lap megjegyzi, hogy a sajtót technikailag annyiban érinthetik elfogadása után a törvényben megfogalmazottak, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal elvileg vizsgálhatja finanszírozásuk részleteit. Ahogyan azonban arról több ellenzéki képviselő is beszélt a keddi parlamenti vitán, a megfogalmazás nem egyértelmű, nem derül például ki belőle, milyen következménye lehet annak, ha ez a hatóság vizsgálata után kimondja, külföldről érkező támogatást is igénybe vesznek kormányfüggetlen sajtótermékek.

A fideszes Varga Judit a törvényjavaslat vitáján ugyanakkor tett utalást a sajtóra: ő ugyanis guruló dollárokról beszélt, majd hozzátette, belföldön az „idegen érdekek” egy nemzetközi NGO-hálózat által „a progresszív, liberális médián keresztül próbálják aláásni a magyar érdekérvényesítést.”

Ugyanakkor Ligeti Miklós, a Transparency International korrupcióellenes civil szervezet jogásza a 24.hu-nak részletesen elemezte a módosítást, és általánosságban azt mondta: ezer sebből vérzik a törvényjavaslat. Elmondása szerint az új hatóság lényegében bármit és bárkit vizsgálhat, civil szervezeteket, pártokat, közjogi szervezeteket, tehát akár önkormányzatokat is, de cégekre, egyházakra és magánszemélyekre is rádolgozhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!