A Fidesz által múlt héten benyújtott szuverenitásvédelmi törvénycsomagot kedden tárgyalták a parlamentben, amelyről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozott a hvg.hu-nak miniszteri meghallgatása után. Arra a kérdésre, hogy a törvényjavaslatnak van-e a sajtót érintő hatása, azt mondta,
nincs ilyen.
Gulyás hozzátette: a javaslat csak a pártok kampányairól, annak tiltott finanszírozásáról szól, de
nem érinti a szerkesztőségek szabadságát vagy a sajtószabadságot, így nem látom, hogy a szuverenitásvédelmi törvényjavaslat bármilyen veszélyt jelentene a sajtóra.
A lap megjegyzi, hogy a sajtót technikailag annyiban érinthetik elfogadása után a törvényben megfogalmazottak, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal elvileg vizsgálhatja finanszírozásuk részleteit. Ahogyan azonban arról több ellenzéki képviselő is beszélt a keddi parlamenti vitán, a megfogalmazás nem egyértelmű, nem derül például ki belőle, milyen következménye lehet annak, ha ez a hatóság vizsgálata után kimondja, külföldről érkező támogatást is igénybe vesznek kormányfüggetlen sajtótermékek.
A fideszes Varga Judit a törvényjavaslat vitáján ugyanakkor tett utalást a sajtóra: ő ugyanis guruló dollárokról beszélt, majd hozzátette, belföldön az „idegen érdekek” egy nemzetközi NGO-hálózat által „a progresszív, liberális médián keresztül próbálják aláásni a magyar érdekérvényesítést.”
Ugyanakkor Ligeti Miklós, a Transparency International korrupcióellenes civil szervezet jogásza a 24.hu-nak részletesen elemezte a módosítást, és általánosságban azt mondta: ezer sebből vérzik a törvényjavaslat. Elmondása szerint az új hatóság lényegében bármit és bárkit vizsgálhat, civil szervezeteket, pártokat, közjogi szervezeteket, tehát akár önkormányzatokat is, de cégekre, egyházakra és magánszemélyekre is rádolgozhat.