Kilencoldalas rendelettervezet jelent meg a kormány honlapján, melynek tartalma szerint jelentős mértékben emelnék számos, a Kulturális és Innovációs Minisztérium hatáskörébe tartozó szervezet igazgatási díját.
A tervezet szerint jelentősen, átlagosan harmadával emelkednnéek a Magyar Szabadalmi Hivatal előtti iparjogvédelmi eljárások díjai. Az emelkedés érinti a szabadalmi díjakat, a kiegészítő oltalmi tanúsítványok díjait, a növényfajta-oltalmi díjakat, a használati mintaoltalmi díjakat, a formatervezési mintaoltalmi díjakat, a védjegydíjakat, a földrajzi árujelző-oltalmi díjakat, a topográfiaoltalmi díjakat, illetve a különböző módosítási, törlési, másolatkészítési, hitelesítési stb. díjakat is.
Szintén nagyjából harmadával emelkednének a felsőoktatási intézmények akkreditációjával kapcsolatos, az Oktatási Hivatalnak fizetendő díjak. Így többek közt a nyilvántartásba vétel, a működési engedély kiadásának vagy módosításának díja, a diákotthon, kollégium nyilvántartásba vételének díja, a fenntartói jog átadásának díja, doktori iskola létesítésének díja, szakirányú továbbképzés nyilvántartásba vételének, indításának díja is. Szintén hasonló arányban nőhetnek a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot megillető szakértői díjak is.
Kereken 30 százalékkal tervezik emelni a felnőttképzési tevékenység bejelentéséért, az engedély kiadásáért, illetve a nyilvántartott adatokban bekövetkezett változásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat. A tervek szerint ugyanennyivel nőne a szakképzési tankkönyvvé nyilvánítás, valamint a programkövetelménnyé nyilvánítás díja is. Az előbbieknél valamivel kisebb, „csupán” 10 százalékkal emelkedne a nyelvvizsgaközpontok akkreditációjának díja.
Harmadával emelkedne a szellemitulajdon-védelmi képesítések megszerzésének díja is. Azaz azoknak, akik iparjogvédelmi vagy szerzői jogi képesítést kívánnak szerezni, az alap-, közép-, illetve felsőfokú képesítés megszerzéséhez szükséges tanfolyamért 30 ezer, 80 ezer, illetve 360 ezer forint helyett rendre 40 500, 180 ezer, illetve 486 ezer forintot kell majd kifizetniük.
A rendelettervezet indokolása szerint „az eljárások költségeinek növekedésére, továbbá a megalapozott, gyakran összetett hatósági döntések színvonalának megtartására figyelemmel” vált szükségessé az igazgatási szolgáltatási díjak emelése. Azonban a szintén a rendelettervezethez csatolt összefoglalóban már az is szerepel, az intézkedés
„hozzájárul a költségvetési egyenleg javításához”,
noha a hatásvizsgálati lapon ennek összegszerű hatását nem mutatták ki.
A társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezetet január 10-éig lehet véleményezni.
Lapunk korábban a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó szervek díjemeléséről is beszámolt: