"Ha a finanszírozásra vonatkozó hitelmegállapodás módosítása - részben az uniós eljárások jelentős időigénye miatt - napirendre kerülne, arról Ön az Országgyűlés döntéshozatali folyamatainak és szabályainak megfelelően értesül, hiszen a döntéshozó ebben a kérdésben az Országgyűlés."
Ezt a választ kapta Szél Bernadett független országgyűlési képviselő Süli János tárca nélküli minisztertől a parlamenti információs rendszeren keresztül. A politikus azt követően fordult a kormányhoz felvilágosításért, hogy portálunk megbízható forrásra hivatkozva megírta, az elmúlt hetekben sorra került a paksi atomerőmű bővítését szolgáló orosz-magyar hitelszerződés módosításának megtárgyalására, melynek eredményeképpen az eredetileg tervezettnél később kezdődhet és végződhet a 10 milliárd eurós hitel törlesztése.
A képvsiselő amiatt aggódott, hogy a parlamentet kihagyják a szerződésmódosítás folyamatából, de Süli János válasza alapján erre sor fog kerülni. Az eredmény persze nem lehet kérdés, a megállapodás tudomásunk szerint megköttetett, már csak formaságok vannak hátra, és a jelenlegi parlamenti erőviszonyok között ilyennek lehet tekinteni a szavazást a szerződés módosításáról.
A tárca nélküli miniszter az uniós eljárások csúszását tette részben felelőssé a projekt késlekedése, és így a hiteltörlesztési feltételek megváltozása miatt. Tény, hogy a szükséges jóváhagyások megszerzésére mintegy két évet kellett várnia a kormánynak. Süli a válaszában a hitelszerződés előnyei közt említi a rendkívül hosszú futamidőt és a rendelkezésre bocsátott összeg nagyságát. Szerinte ez a hitelkeret biztonsági végőhálót jelent Magyarországnak.
Azt is közölte, hogy az új blokkokkal egészen az évszázad végéig biztosított Magyarország villamosenergia-ellátása szén-dioxid kibocsátása nélkül (ez nyilván reflektálás a kérdést feltevő képviselő zöld elkötelezettségére), illetve a beruházással megteremtett energiakapacitással Magyarország versenyképessége is erősödik.