2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az operatív törzs magához vonta a koronavírus okozta megbetegedések kezelésére szánt gyógyszer leosztását.

A koronavírus elleni vakcináig csak a betegség kezelésére alkalmas készítmények állnak rendelkezésre, ezek közül az egyik leghatékonyabbnak a remdesivir számít (bár erről megoszlanak a vélemények, erre még visszatérünk). Ezt használják itthon is, és eddig bevállni látszik a terápia. Még megnyugtatóbb, hogy a gyógyszer használata során nem tapasztaltak súlyos mellékhatásokat.

A készítményt itthon is gyártják már, a Richter üzemeiben. Eddig néhány kórházban kezelték a betegeket ezzel a szerrel, de most az index arról ír, hogy jóval szélesebb körben kezdik alkalmazni a remdesivirt. Ez azt jelenti, hogy 15 helyett már 78 kórház kapja meg a készítményt. De csak azután kerülhetnek be új betegek a klinikai vizsgálati szakaszba, miután kiértékelték az eddigi eredményeket.

Minderről Kovács L. Gábor, az egyetemeket és nagy kórházakat tömörítő Hecrin Konzorcium vezetője beszélt a lapnak. Annak érdekében, hogy gyorsabban jusson el a szer a megfelelő helyre, egyszerűsítettek az eljáráson. Mint a cikkben szerepel, "az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezéstudományi Intézet (OGYÉI) az Innovációs és Technológiai Minisztérium kérésére engedélyezte a veszélyhelyzetre való tekintettel a remdesivir úgynevezett indikáció előtti használatát. Ez azt jelenti, hogy változatlanul szükség van a beteg előzetes beleegyező nyilatkozatára, dokumentálni kell a betegek tüneteit, jelenteni a vizsgálati szer esetleges mellékhatásait, de a valódi klinikai vizsgálatokhoz képest ez a fajta papírmunka elenyésző mértékű."

Mindez azzal is járt, hogy az állam átvette a Richet vizsgálati készítményének teljes készletét és a Hungaropharmán (a gyógyszer-nagykereskedelmi vállalaton) keresztül osztja le azokat a kórházakba. Apró nehézséget okoz, hogy a Richter legközelebb februárra tudja legyártani a következő kontingenst, addig Kovács L. Gábor szerint a remdesivir eredeti gyártójától, a Gileadtól kellene a szükséges mennyiséget beszerezni.

Nincs azonban mindenki meggyőződve a remdesivir hatékonyságáról a koronavírussal szemben. Mint ebben a cikkünkben írtuk, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem ajánlja ezt a szert erre a célra, mivel két másik típusú koronavírus, a SARS és a MERS esetében sem vált be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!