Hozzátette, ez a szám szomorúan nagy. De ennél is elkeserítőbb, hogy hányan tartják teljesen természetesnek „a csikkek flegma eldobálását, ugyanis erre a mozdulatra nincs mentség, mert mindenki tudja, aki ilyet tesz, hogy szemetel, és mindezt úgy, hogy távolról sem érdekli a köztisztaság.”
Már több mint másfél évtizede elkezdődött a harc a csikkeldobás ellen, nemcsak Budapesten, de vidéki városokban is. Úgy látszik, nem nagy sikerrel, pedig a csikk rendkívül szennyező és káros hulladék: arzént, formaldehidet, ólmot, hidrogén-cianidot, és ammóniát tartalmaz - többek között. Ilyenkor gondoljon bele, aki dohányzik, mit is szív. Arról nem beszélve, hogy ez a hulladék csúfítja a közterületet.
Szeptember eleje óta 5000-től 150 000 forintig terjedő pénzbírság szabható ki elpöckölt cigarettacsikkek miatt a II. kerületben – adja hírül a lap. A II. kerületi önkormányzat újfent arra kér mindenkit, hogy ügyeljen a köztisztaságra, és ne szórja el az utcán a csikket.
Magától értetődő, hogy a városrendészeknek sem ez a legfontosabb feladata, hiszen például folyamatosan felügyelik a lomtalanítást, és számos más teendőik vannak, miközben bejelentéseket kapnak a lakosságtól.
Az önkormányzat egyúttal egyeztetést kezd a dohányboltokkal annak érdekében, hogy segítsenek a köztisztaság javításában.
Ahogy a kerület honlapján olvasható, „eljött az ideje, hogy visszaszorítsuk a kerületben elpöckölt csikkek okozta szennyezést. A csikkek eldobálásának elkerülése érdekében önkormányzatunk eddig is számos intézkedést tett többek között csikkgyűjtők felszerelésével, és a rácsos, cigarettacsikkek felhalmozódását lehetővé tevő burkolatok kicserélésével például a Lövőház utcában.”
A lakosok egy része - akárcsak a kutyaürülék fel nem szedése esetében - nincs tisztában azzal, hogy a csikkek eldobásával nem pusztán környezetvédelmi és köztisztasági kárt okoznak, hanem szabálysértést is elkövetnek.
Az eldobott csikkek mennyisége különösen a nemzeti dohányboltok, valamint vendéglátóhelyek környezetében feltűnő. Sokszor az eldobolt hulladékot újkorában valamelyik közeli boltban vásárolták. Ezért az önkormányzat együttműködésre hívta fel a dohányboltokat. Vannak erre egyértelműen pozitív példák is.
Bíznak benne, hogy valamennyi kerületi trafik, üzlet és vendéglátóhely együttműködő partner lesz a köztisztaság javításában.