4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan pedzegetik, hogy a pedagógusok egyre nagyobb harcában fontos lenne más szakmák csatlakozása is, különösen a másik hányattatott sorsú terület, az egészségügy képviselőinek a megjelenése. Számtalan diák, szülő, civil, szakszervezet, intézmény és szervezet után tegnap a Magyar Orvosi Kamara, valamint a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is a szolidaritásáról biztosította a tanárokat.

Még a nyáron Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta, hogy mind a pedagógusok, mind az egészségügyi szakdolgozók béremelésének fedezete is az uniós alapban van, melyet Brüsszel visszatart Magyarországtól. Ezért egyesek szerint az oktatásban és az egészségügyben dolgozók közös fellépése talán nagyobb hatással lehetne a döntéshozókra.

A parlament ablakából. A következő sztrájk október 14-én lesz, de a diákok október 23-án is erre készülnek. Fotó: Facebook/Malatinszky Dávid/Jámbor András
A parlament ablakából. A következő sztrájk október 14-én lesz, de a diákok október 23-án is erre készülnek. Fotó: Facebook/Malatinszky Dávid/Jámbor András

Nos, a Pedagógusok Világnapjára szervezett egésznapos sztrájk és az ehhez kapcsolódó eseményfüzérek nyomán a Magyar Orvosi Kamara – amelyet múlt héten még a Pintér Sándor által kiadott, megkérdezésük nélkül összeállított egészségügyi átalakítás terve sokkolta le –, hivatalosan is kinyilvánította, hogy teljes mellszélességgel a pedagógusok mellett áll.

„Sok minden megváltozott az első pedagógus megjelenésétől, de az alapok nem. Egy csoport, nép hosszabb távú túlélését és fejlődését, civilizációjának fokát ma is meghatározza, hogyan örökíti tovább a tudást, hogyan gondoskodik az elesettekről, betegekről – és hogyan, mennyire becsüli meg az ezt a feladatot végző oktatókat és gyógyítókat” – írja Dr. Svéd Tamás, a MOK főtitkára, aki szerint sajátos módon ma Magyarországon a fejlődésben leginkább megrekedt, az ország általános fejlettségéhez képest leginkább elmaradott két terület éppen az oktatás és az egészségügy.

„S noha lenne bőven teendő az egészségügyben is, a kettőből a nagyobb pofonokat e pillanatban az oktatás, s benne a pedagógusok kapják. Ez pedig nagyon nem jó így. Oktatás nélkül nincs fejlődés, nincs alkalmazkodás – pedig ezekre hatalmas szükségünk lenne felgyorsulva változó, válságok sújtotta világunkban.

Tanár nélkül nincs jövő.

Ezért mi, a Magyar Orvosi Kamara vezetősége ezúton kinyilvánítjuk szolidaritásunkat minden, a diákjaiért, az oktatás színvonaláért, így végső soron önmagáért és értünk is kiálló pedagógussal!” – zárul a közlemény.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tegnap már másodszor biztosította a pedagógusokat, hogy továbbra is szolidaritást vállal velük, s hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét és a Pedagógusok Szakszervezetét támogatja a 2022. január 31-én megfogalmazott céljaikban és követeléseikben.

„Számos egészségügyi végzettségű tagtársunk végez oktatói tevékenységet az egészségügyi és szociális szakképzésben, így maximálisan ismerjük és átérezzük a helyzetüket” – teszik hozzá.

Mint ismeretes: több, mint egy évvel ezelőtt, 2021. augusztus 1-jén, amikor az egészségügyi szakdolgozók úgy érezték, hogy a döntéshozók nem hallgatták meg kéréseiket a bérrendezésről, az új szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban őket érintő anomáliákról, a méltánytalan bánásmódról és a kiszolgáltatott helyzetükről, a budapesti Hősök terére összehívott nagygyűléssel kívántak üzenni a döntéshozóknak, hiszen a szolgálati jogviszonyt alá nem írókkal, illetve az azóta távozókkal együtt 8-10 ezer ápoló hiányzik az ellátásból.

A tüntetéshez több szakszervezet is csatlakozott, köztük a pedagógus szakszervezetek képviselői is jelen voltak.

  

Frissítés: Az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetségének (OSZSZ) tagjai, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Szakszervezete, a Kanizsai Kórházi és Egészségügyi Dolgozók Szakszervezet, a Pécsi Tudományegyetem Integrált Egészségügyi Szakszervezete, Semmelweis Érdekvédelmi Szövetség és a Szegedi Tudományegyetem Egészségügyi Szakszervezete szintén szolidaritásáról és támogatásáról biztosította a sztrájkoló tanárokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!