4p

Százhúsz éve, 1893. december 21-én jelent meg a budapesti utcákon a Magyarország, az első magyar nyelvű esti napilap.

A mai értelemben vett újságok elődei a Magyarországon a 17. század első felétől megjelenő úgynevezett újságlevelek, egylapos, egy hírt tartalmazó nyomtatványok voltak. Az első magyar újság, a Mercurius Hungaricus a Rákóczi-szabadságharchoz kötődött, s még latinul írták. Az első magyar nyelvű lapot, a Magyar Hírmondót 1780-tól Pozsonyban adta ki Rát Mátyás, ezt hamarosan követte a Bécsi Magyar Hírmondó és az Erdélyi Magyar Hírvivő. Az első pesti újság 1806-ban Kultsár István Hazai Tudósítások című lapja volt, amely 1808-tól Hazai s Külföldi Tudósítások címmel jelent meg.

Annak idején tilos volt külföldi lapokat engedély nélkül járatni, az engedélyezett lapokat kézbesítés előtt a postán cenzorok vizsgálták át, az általuk jóváhagyott cikket még a rendőrség is kifogásolhatta. A lapszerkesztés leginkább a postától függött, hiszen így érkeztek a vidéki levelezők hírei, a vidéki és külföldi lapok, amelyekből átvehették az információt. Hatalmas változást hozott e téren, amikor a lapok tudósítókat küldtek az esemény helyszínére, a távíró 1847-es megjelenése pedig valósággal forradalmasította a hírközlést.

A reformkorban fellendült a lappiac, mindenekelőtt Kossuth Országgyűlési Tudósításai, majd Pesti Hírlapja, a Széchenyi orgánumának számító Jelenkor és Orosz József Hírnöke jóvoltából. Az első pesti napilapot Pester Tageblatt címmel Saphir Zsigmond alapította 1839-ben, ezt követte 1841-ben az első magyar nyelvű napilap, Kovacsóczy Mihály Közlemények az élet és tudományok köréből illetve Literatúrai Lapok című iker-újságja, az első magyar nyelvű politikai napilap az 1848. januárban indult Budapesti Híradó volt.

Az 1848-as forradalom új lapok sorozatát hozta, s a következő évtizedekben Magyarországon is létrejött a tömegsajtó. Olyan népszerű, magyar és német nyelvű, a reggeli idősávban megjelenő politikai napilapokat olvashattak az előfizetők, mint Kemény Zsigmond Pesti Naplója, a Jókai Mór által szerkesztett Hon, a képek közlésére építő Vasárnapi Újság, Falk Miksa német nyelvű Pester Lloydja. Többek között e lapok hírrel való ellátására alakult meg 1881-ben a Magyar Távirati Iroda, amely megteremtette a rendszeres magyarországi hírszolgálatot.

A meglehetősen késedelmes előfizetéses postai kézbesítés mellett egyre nagyobb teret nyert az utcai árusítás. Erre először Wodiáner Fülöp Budapest című lapja kapott engedélyt 1877-ben, amely a címlapján nem vezércikket, hanem metszetet közölt, s a hangvétele is az utca emberéhez igazodott. 1878-ban jelent meg az utcán a Légrády testvérek Pesti Hírlapja, 1881-ben Rákosi Jenő Budapesti Hírlapja, 1888-ban a Kis Újság, majd 1896-ban a Friss Újság, mint olcsó reggeli lap - ekkoriban már a pesti utca képéhez hozzátartoztak a rikkancsok.

A 19. század végén felmerült az igény, hogy legyen aznapi friss hírekkel szolgáló délutáni-esti lap is - addig csak a Pester Lloydnak volt egy ilyen kiadványa. A piaci résbe elsőként a Holló Lajos országgyűlés képviselő által indított Magyarország tört be, amelynek első száma 1893. december 21-én jelent meg.

A laptulajdonos-főszerkesztő Holló Lajos szülővárosában, Kiskunfélegyházán indította meg a Félegyházi Hírlapot, amelyet 1887-ig szerkesztett, amikor a Függetlenségi Párt színeiben országgyűlési képviselővé választották. 1892-ben ismét képviselő lett, s újságírói tapasztalatait pártja hasznára kívánván fordítani, alapította a Magyarországot. Az újság vezérpublicistája az a Bartha Miklós volt, aki képviselőként Holló párttársa volt, s aki a lap hasábjain kemény támadásokat intézett a szabadelvű kormányok ellen. Holló Lajos 1914-ig vezette a Magyarországot, majd a világháború évében visszalépett a főszerkesztőségtől.

A Magyarország példáján felbuzdulva egyre több esti napilap jelent meg a piacon. 1894-ben indult Szalay Mihály Magyar Estilapja, majd 1896-ban a korabeli sajtócézár Rákosi Jenő "krajcáros napilapja", az Esti Újság: ez már kifejezetten az utcai árusítást célozta meg, előfizetni nem is lehetett rá. Ebben a szegmensben másfél évtizeddel később a Miklós Andor által 1910-ben alapított Az Est vette át a vezérszerepet: az első világháború alatt elérte a félmilliós példányszámot, és a külföld is ezt idézte legtöbbször. Miklós tarolt a piacon: felvásárolta az Athenaeum kiadót és nyomdát, a Pesti Naplót és a Holló Magyarországát is, ezzel konszernjének saját kiadója és nyomda, valamint reggeli, délutáni és esti lapja is lett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!