4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Buday-Goldberger Leó textilgyáros, aki üzemét világcéggé fejlesztette, hetven éve, 1945. május 5-én halt meg a mauthauseni koncentrációs táborban.

A Goldberger család az 1700-as évek közepén Cseh- és Morvaországból települt be Magyarországra, Goldberger Ferenc 1785-ben alapított Óbudán kis kékfestő műhelyt. Az üzem az 1800-as években rohamos fejlődésnek indult, megvásárolták az akkor legkorszerűbb textilnyomó gépet és 1856-ban az első gőzgépet. A család 1867-ben Buday előnévvel nemesi címet kapott. A gyárat Goldberger Bertold (1849-1913) modernizálta, újabb gépeket szerzett be, és elkezdte a kötővászon készítését. 1905-ben az ő vezetésével alakult meg a Goldberger Sámuel és Fiai Rt.

Goldberger Leó, Goldberger Bertold második fia Budapesten született. Középiskoláit a Fasori Evangélikus Gimnáziumban végezte, majd a budapesti és a lipcsei egyetemen jogot tanult, a doktorátust 1900-ban szerezte meg. Bátyja halála után, apja kívánságára, bekapcsolódott a cég irányításába: 1905-ben ügyvezető igazgató, 1908-ban vezérigazgató lett.

Amikor a harmincöt éves Goldberger Leó apja halála után, 1913-ban átvette a gyár irányítását, a cég csaknem a csőd szélén állt. A gyár az első világháború kitörése után hadiüzemként jelentős megrendelésekhez jutott, helyzete stabilizálódott, de a háború utolsó két évében akadozott a nyersanyagellátás. Ekkor született meg Goldberger Leó fejében egy fonó- és szövőgyár létesítésének ötlete. Ám ez csak később valósulhatott meg, a család a Tanácsköztársaság kikiáltása után Svájcba menekült.

Az 1920-ban hazatért Goldberger Leó a vállalat elnök-vezérigazgatójaként nyomban hozzákezdett a korszerűsítéshez. Az addig kizárólag pamutszövetek nyomására és készítésére szolgáló gyárat fonó- és szövőgyárral egészítette ki. A szövöde 1923-ban, a fonoda 1927-ben épült fel Kelenföldön. Az újításokra mindig kész vállalkozó kiváló gazdasági érzékkel fordult az innovatív, korszerű technológiák felé. Azonnal felismerte a század elején megjelent rézoxid műselyem jelentőségét, amelyből a természetes selyemhez hasonló fényes, puha szöveteket lehetett készíteni. Ennek felhasználásával kezdte "Parisette" márkanevű termékeinek (ruha-, blúz- és fehérneműanyagok) gyártását, megszerezve a német Bemberg cégtől a kikészítés kizárólagos jogát. A termék népszerűségét jelzi, hogy többen hamisították is. Az 1930-as években bevezette a filmnyomást és a szintetikus indigószínezék használatát.

Az 1929-1933 közötti gazdasági világválságot a gyár viszonylag jól vészelte át. Mivel 1934-től külföldön (többek között Angliában, Belgiumban, Olaszországban, Franciaországban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, sőt még ázsiai és afrikai országokban is) több leányvállalatot alapított, a Goldberger a magyar textilipar legtekintélyesebb gyárává és legnagyobb exportőrévé vált. A cég 1936-37-ben több mint 2 millió dollár értékű kivitelt bonyolított le, az 1935. évi brüsszeli világkiállításon új termékei nagydíjat nyertek.

Goldberger Leó több gazdasági vezetői tisztséget is betöltött: elnöke volt a Magyar Textilgyárosok Országos Egyesületének, igazgatósági tagja a Gyáriparosok Országos Szövetségének (GYOSZ), a Magyar Külkereskedelmi Intézetnek és főtanácsosa a Magyar Nemzeti Banknak. 1935-től felsőházi tag is volt, 1937-ben az ő anyagi támogatásával jött létre a József Nádor Műegyetemen a textilkémia tanszék. Tevékeny szerepet játszott a zsidó közéletben, tekintélyes összegekkel támogatta az óbudai zsidó hitközséget. A gyáros, aki egy szentendrei villában élt feleségével, két fiával és lányával, Horthy Miklós kormányzó kártyapartnere volt.

A második zsidótörvény 1939-es életbe lépése után az iparügyi miniszter külön engedélyével megtarthatta elnök-vezérigazgatói beosztását. 1944 márciusában, Magyarország német megszállása után a Gestapo az elsők között fogta el. A mauthauseni koncentrációs táborba hurcolták, ahol 1945. május 5-én, a tábor felszabadításának napján éhen halt.

1948-ban az öt nemzedék óta családi tulajdonban és irányítás alatt álló Goldberger textilgyárat államosították, Goldberger Leó leszármazottai azóta külföldön élnek. A nagy múltú cég jogutódját a rendszerváltás után felszámolták, a gyár helyén ma a Goldberger Textilipari Gyűjtemény mutatja be a Goldberger család, a gyár és a textilipari technológiák kétszáz éves változásának történetét. "A Goldberger..." című állandó kiállítás 2013 szeptembere óta látogatható.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!