5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ted Turner amerikai üzletember, a világ első és legismertebb hírtelevíziója, a CNN alapítója, akit sokáig a Nagyszájú Déliként emlegettek, november 19-én ünnepli hetvenötödik születésnapját.

A sorrendben harmadik Robert Edward Turner Cincinattiben született, családja a reklámüzletben alapozta meg vagyonát. Apjának hitvallása az volt: "mindig tűzz ki nagyobb célt annál, mint amit el tudsz érni", és ezt fiába is átültette. Turner a patinás Brown Egyetemen klasszika-filológiát kezdett tanulni, ezen apja felháborodott. A dörgedelmek hatására átnyergelt a közgazdaságtanra, de idővel eltanácsolták, mert egy lányt találtak kollégiumi szobájában. Az egyetem 1989-ben tiszteletbeli doktorátust adott neki.

Hazatérve a családi reklámcég atlantai leányvállalatának élére került, majd 1963-ban, apja öngyilkossága után az egész vállalkozást átvette, a Turner Advertising az alig 24 éves ifjú irányítása alatt a régió legnagyobb reklámcége lett. A szemfüles Turner észrevette, hogy ügyfelei főként rádiós és televíziós hirdetésekre költenek, ezért komoly pénzösszegeket fektetett rádiós és - akkor még pénznyelőként működő - televíziós társaságok megszerzésébe.

Atlantai adóját, amely kezdetben olcsón felvásárolt régi filmeket, sorozatokat sugárzott, 1976-ban "szupercsatornává" keresztelte át, és műholdra költöztette. Az adást így a kábeltelevíziók kínálatában távoli településeken is nézhették, az előfizetők száma hamarosan túllépte a kétmilliót, Turner vagyona pedig a százmillió dollárt.

Megvásárolta az Atlanta Braves baseball- és azAtlanta Hawks kosárlabdacsapatot, ezek mérkőzései szintén televíziós műsorainak választékát gazdagították, és megszületett a Turner Broadcasting System. Turnert üzleti diadalai ellenére vagy éppen amiatt sokan kritizálták, nyilvános szerepléseivel nem egyszer kavart botrányt, egy idő után ráragasztották a Nagyszájú Déli becenevet.

1980-ban indította útjára legambiciózusabb vállalkozását, a CNN (Cable News Network) hírcsatornát, amely a nap 24 órájában kizárólag híreket sugárzott - ahogy ő mondta: "nem állunk le, amíg nincs itt a világvége, de azt is tudósítani fogjuk". Turner egy második csatornát is elindított CNN Headline News címmel 1982-ben, ezt a CNN Radio és a CNN International követte.

A szakma kivitelezhetetlennek és haszontalannak tartotta vállalkozását, amely az első években nem is tett szert túl sok nézőre. A fordulópontot a Challenger 1986-os katasztrófája jelentette, amelyet a CNN élőben közvetített, ezután a világ első számú hírcsatornájává nőtte ki magát. Forgatócsoportjai a világ minden helyszínéről tudósítottak, a közvetítések nem egyszer a döntéshozók számára elsődleges információforrássá, a közvéleményt formáló, politikai döntéseket befolyásoló erővé váltak. A CNN-nek köszönhető, hogy a világ egyenesben láthatta többek között az Öböl-háborút, az afrikai vérengzéseket, a boszniai konfliktust.

Turner 1986-ban felvásárolta az MGM/UA Entertainment Companyt, a két stúdió archívumára alapozva indította el a Turner Network Television (TNT), majd a Turner Classic Movies (TMC) kábelcsatornákat, a Hanna-Barbera rajzfilmstúdió megszerzése után a Cartoon Network gyermekadót.

Az 1980-as években, a "kis" hidegháború alatt az amerikai által bojkottált 1980-as moszkvai és a szovjetek által bojkottált Los Angeles-i olimpia pótlásaként életre hívta a Jóakarat Játékokat, 1991-ben a Time magazin a média világából elsőként választotta az év emberének.

1995-ben a Turner Broadcasting összeolvadt a Time Warnerrel, Turner az új cég elnökhelyettese és a kábeltelevízió-üzletág felelőse lett. A Time-Warner 2001-ben az ő nyomására egyesült az AOL-lel, ez a fúzió azonban kudarcba fulladt, Turner hétmilliárd dollárt vesztett. Ennek emléke még ma is kísérti, de a csalódás élete újabb szakaszának nyitánya lett, ennek középpontjában már a jótékonyság és a környezetvédelem áll.

Sokat tesz a megújuló energiaforrások elterjesztéséért, 2011-ben az angol Sir Richard Brensonnal hozta létre az óceán élővilágát és a vadon élő állatok életterének megőrzését célul kitűző Form OceanElders elnevezésű csoportot, a természeti környezet helyreállításával biztosított életteret a veszélyeztetett észak-amerikai bölényeknek. Két életrajzi könyvet írt, 2008-ban a Call me Ted, 2013-ban Last Stand: Ted Turner's Quest to Save a Troubled Planet címmel.

Ted Turner a második legnagyobb magán földbirtokos az Egyesült Államokban, birtokának nagysága meghaladja Delaware és Rhode Island területét, idejét 28 álomszép rezidenciája között oszthatja meg. Több mint egymilliárd dollárt adományozott az ENSZ-nek, ez vagyonának majdnem egyharmada. A milliárdos üzletember háromszor nősült és háromszor vált el. Harmadik felesége a színésznő Jane Fonda volt, akitől tíz év házasság után, 2001-ben vált el. Élete során több mint 1200 díjat nyert és 46 tiszteletbeli egyetemi doktori címmel jutalmazták.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!