A programok minősítése során különböző elemzési tényezőket vizsgálunk. Ilyen például a képzési programban átadásra kerülő tudásanyag (az mennyiben felel meg a program célkitűzéseinek), a tanterv időbeni strukturáltság, és a program követelmény-, illetve számonkérési rendszere. A három fő terület mellett más jellemzőket is vizsgálnak: például az oktatók felkészítésének programja, maga a konkrét tananyag, fóliakészlet, feladatlapok, stb.
A SAKK-hoz bármely képzőintézmény beadhat minősítésre képzési programot, természetesen abban a Strukturális Alapokhoz és a Kohéziós Alaphoz kapcsolódó témakörben, amelyben - amennyiben megfelel a kritériumoknak - megkapja a SAKK minősítést. Ugyanakkor a hazai gyakorlatban az egyik legszigorúbb eljárásrendet és követelményrendszert alkalmazza a SAKK, ami a feladatával járó felelősséggel indokolható.
Amennyiben egy képzési program megkapta a SAKK minősítést - amely tartalmazza a program oktatásában részt vevő trénerek felkészítését is -, a program gazdájának felelőssége, hogy a programot oktatni kívánó trénereket megfelelően felkészítse.
A képzők minősítése kétféle módon történhet. Az egyik lehetőség arra az esetre vonatkozik, ha a képzési program kidolgozója és minősíttetője egy képző intézmény. Ebben az esetben a program minősítése során a képzők felkészítési programjának minősítésére is sor kerül. Így, ha a program elnyerte a SAKK minősítést, azzal a képzők felkészítési programja is elfogadásra került. A képzők minősítése ilyenkor a programgazda feladata. A másik eset arra vonatkozik, ha a képzési program a SAKK tulajdonában van. Ilyenkor a SAKK lehetőséget biztosít a programjainak oktatásában részt venni szándékozó képzőknek a felkészítésére, illetve a képzők minősítési igénnyel fordulhatnak a SAKK-hoz.
A képzők minősítési eljárása tehát a SAKK saját programjainak oktatására jelentkező oktatók minősítésével kapcsolatos folyamatot rögzíti, meghatározza a minősítési eljárás lépéseit, módszereit. Az eljárás vonatkozik - magánszemélyként - egyéni képzőkre és valamely képző szervezet keretében jelentkező képzőkre egyaránt.
Forrás: NFT
A SAKK minősítési rendszere
Az elmúlt időszakban több, uniós pályázatokkal kapcsolatos képzés indult, ezek némelyike azonban minőségi kívánnivalót hagy maga után. A SAKK - Strukturális Alapok és Kohéziós Alap Képzéskoordinációs Központ - célja a képzési piacon az átláthatóság megteremtése.