1886 nyarán egy finom papírra nyomott levelet kapott a Pesten élő özvegy Csáky Kálmánné. A feladó nem kevesebbet állított magáról, minthogy ő Emmanuel Meyer Granitz, a bécsi Rotschild-ház egykori pénztárosa és jelenlegi bizalmasa, s mint ilyen, szívesen ajánlja szolgálatait a nagyságos asszony figyelmébe.
A megnyerő modorú úriember a személyes találkozáson olyan garanciákat és átlagon felüli haszon lehetőségét tárta a mesésen gazdag bárónő elé, mellyel elérte, hogy az özvegy rábízza vagyona egy részének kezelését. S mivel az első ügyfél maximálisan elégedett volt a kapott szolgáltatással, bátran továbbadta - ma így mondanánk - Granitz elérhetőségét barátainak, aminek következtében emberünket egy idő után az egész pesti arisztokrácia a tenyerén hordozta.
Keresd a nőt!
Granitz "természetesen" szélhámos volt. S a sors furcsa fintora, hogy vesztét - mely kilenc évvel az indulás után, 1895-ben következett be - nem egy pénzét vesztett, s ezen joggal feldühödött gróf vagy szeszélyes baronesse, hanem egy özvegy kantinosné, Szmircsák Ferencné okozta.
Történt, hogy a fűzfabankár egyik ügynöke kiderítette a Ferencvárosban található fegyvergyári laktanya büfésnőjéről, hogy igen tekintélyes summával rendelkezik. Granitz nagy garral ajánlatot tett az özvegynek, aki - nem tudván ellenállni az akkori banki kamatokat messze meghaladó csábító lehetőségnek - rábízta vagyona nagy részét.
A bankár, ahogy az várható volt, az utolsó garasig elsikkasztotta a hölgy spórolt pénzét, s mikor özvegy Szmircsákné követelni kezdte a beígért extrakamatokat, nemes egyszerűséggel kidobatta irodájából. A felháborodott asszonyság első útja a rendőrségre vezetett, ám a bukást egy ideig késleltette, hogy a szervek - ugye, ismerős jelenség a mából - nem mertek eljárni a "minden gyanún felül álló úriemberrel" szemben.
Ám sorsát senki nem kerülheti el; június hatodikán a Váci utcai bankházat megszállta egy csapat detektív és könyvszakértő, majd estefelé megjelent a rendőrkapitány, s őrizetbe vette a magába roskadt bankárt. Az esetnek természetesen hamar híre ment, így reggelre több száz befektető tolongott a pénzintézetnél.
Lopott pénz
Mint a bírósági tárgyaláson kiderült, Granitz 150 ezer forintot sikkasztott, továbbá legalább ugyanekkora értékű kifizetetlen számlát hagyott maga után. A taláros testület előtt emellett arra is fény derült, hogy emberünk már egyszer összeütközésbe került a törvénnyel.
A korábban gazdag férfi egy rosszul sikerült tőzsdeműveletet követően hatalmas összeget sikkasztott egykori munkahelyéről, amit akkor hat év börtönnel honoráltak. A bíróság végül hosszas tárgyalás után most is hasonló büntetést szabott ki az extraprofit reményével kecsegtető csalóra.
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum