3p

Magyarországon a hulladékgazdálkodást a 2000. évi hulladékgazdálkodási törvény szabályozza, amely megfelel az Európai Unió erre vonatkozó irányelvének - hangsúlyozta Markó Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese.

Markó Csaba elmondta: a törvényben megfogalmazott prioritások szerint a hulladékkezelés megelőzésére, a képződő hulladék minél nagyobb arányú hasznosítására, illetve a keletkező hulladék biztonságos ártalmatlanítására kell helyezni a hangsúlyt. A főosztályvezető-helyettes elmondta, hogy a hulladékgazdálkodási törvényben a szennyező fizet elv érvényesül. Rámutatott: Magyarországon előrelépés történt a hulladékgazdálkodás tervezésében, a parlament elfogadta a 2003-2008 közötti időszakra vonatkozó országos hulladékgazdálkodási tervet, a környezetvédelmi felügyelőségek megalkották a regionális területi tervet, a települési önkormányzatok pedig most készítik a helyi hulladékgazdálkodási tervet.

A főosztályvezető-helyettes kitért arra, hogy a települési hulladékokra közvetlen közösségi szabályozás nincs, de az általános keretirányelv erre is vonatkozik. Magyarországon a települési hulladék kezelésében az a gyakorlat alakult ki, hogy a feladatot az önkormányzat látja el, az állam és a hatóság engedélyező, ellenőrző funkciót tölt be. Markó Csaba beszámolt arról, hogy előkészítés alatt van az elemek, akkumulátorok, roncs autók, elektromos és elektronikai termékek visszavásárlási kötelezettségére, illetve a letétdíjra, betétdíjra vonatkozó szabályozás. Továbbá az egészségügyi tárcával közösen szabályozzák a gyógyszerhulladékok visszavásárlását.

A főosztályvezető-helyettes jelezte, hogy várhatóan az Európai Unió irányelvet ad ki a bányászati hulladékokról, amit Magyarországon is külön szabályozni fognak. Kérdésre válaszolva Markó Csaba elmondta, hogy Magyarországon évente 75 millió tonna hulladék képződik és ez csökkenő tendenciát mutat. Ennek mintegy a fele a mezőgazdaságban keletkezik, amit -szerves hulladék lévén - teljes egészében lehet hasznosítani. Évente mintegy 2-2,5 millió tonna veszélyes hulladék keletkezik, a települési hulladékok 4-4,5 millió tonnát tesznek ki. Az ipari hulladék 20 millió tonna körülire tehető és ennek jelentős része bányászati meddő, erőművi salak. A főosztályvezető-helyettes szerint ezeket az útépítésnél lehetne hasznosítani, ehhez azonban még további biztonsági előírások megalkotására lenne szükség. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Szelektív hulladék-gyűjtés piaci alapokon
Egyre nagyobb mennyiségű az elektronikai hulladék

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!