Markó Csaba elmondta: a törvényben megfogalmazott prioritások szerint a hulladékkezelés megelőzésére, a képződő hulladék minél nagyobb arányú hasznosítására, illetve a keletkező hulladék biztonságos ártalmatlanítására kell helyezni a hangsúlyt. A főosztályvezető-helyettes elmondta, hogy a hulladékgazdálkodási törvényben a szennyező fizet elv érvényesül. Rámutatott: Magyarországon előrelépés történt a hulladékgazdálkodás tervezésében, a parlament elfogadta a 2003-2008 közötti időszakra vonatkozó országos hulladékgazdálkodási tervet, a környezetvédelmi felügyelőségek megalkották a regionális területi tervet, a települési önkormányzatok pedig most készítik a helyi hulladékgazdálkodási tervet.
A főosztályvezető-helyettes kitért arra, hogy a települési hulladékokra közvetlen közösségi szabályozás nincs, de az általános keretirányelv erre is vonatkozik. Magyarországon a települési hulladék kezelésében az a gyakorlat alakult ki, hogy a feladatot az önkormányzat látja el, az állam és a hatóság engedélyező, ellenőrző funkciót tölt be. Markó Csaba beszámolt arról, hogy előkészítés alatt van az elemek, akkumulátorok, roncs autók, elektromos és elektronikai termékek visszavásárlási kötelezettségére, illetve a letétdíjra, betétdíjra vonatkozó szabályozás. Továbbá az egészségügyi tárcával közösen szabályozzák a gyógyszerhulladékok visszavásárlását.
A főosztályvezető-helyettes jelezte, hogy várhatóan az Európai Unió irányelvet ad ki a bányászati hulladékokról, amit Magyarországon is külön szabályozni fognak. Kérdésre válaszolva Markó Csaba elmondta, hogy Magyarországon évente 75 millió tonna hulladék képződik és ez csökkenő tendenciát mutat. Ennek mintegy a fele a mezőgazdaságban keletkezik, amit -szerves hulladék lévén - teljes egészében lehet hasznosítani. Évente mintegy 2-2,5 millió tonna veszélyes hulladék keletkezik, a települési hulladékok 4-4,5 millió tonnát tesznek ki. Az ipari hulladék 20 millió tonna körülire tehető és ennek jelentős része bányászati meddő, erőművi salak. A főosztályvezető-helyettes szerint ezeket az útépítésnél lehetne hasznosítani, ehhez azonban még további biztonsági előírások megalkotására lenne szükség. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Szelektív hulladék-gyűjtés piaci alapokon
Egyre nagyobb mennyiségű az elektronikai hulladék
A hulladékgazdálkodás szabályozása a csatlakozás után
Magyarországon a hulladékgazdálkodást a 2000. évi hulladékgazdálkodási törvény szabályozza, amely megfelel az Európai Unió erre vonatkozó irányelvének - hangsúlyozta Markó Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese.