Az Eurostat a március 20-ai boldogság napja közeledtével publikálta elégedettségi felmérését 2013-ra vonatkozóan. A friss számok hazánk esetében alapvetően felemásak. Noha 2012-höz képest 2013-ban javult a magyarok elégedettsége, és ezzel kicsit előrébb is léptünk a rangsorban, összességében továbbra is határozottan kijelenthető: elégedetlen a magyar.
2013-ban egy 10 pontos skálán, ahol a 10-es a teljesen elégedettet, a 0 pedig az egyáltalán nem elégedett állapotot jelöli, a magyarok mentalitása 6,2 pontra volt elegendő. Ez javulást jelent előző évhez képest, amikor is még 5,8 pontot értünk el. A "boldogságunk" növekedése pedig arra volt elegendő, hogy két helyet előrelépjünk a rangsorban. Míg 2012-ben még csak a bolgárok voltak elégedetlenebbek nálunk, addig 2013-ra a portugálok és a szerbek is mögénk kerültek.
A tanulmány életkorokra lebontva is feltünteti az egyes pontszámokat, mely alapján kijelenthető, a fiatal magyarok, a 16-24 év közöttiek számítanak a legelégedettebbeknek. Véleményünk szerint ez összefüggésben lehet az életkorból fakadó gondtalansággal - persze ez a családi körülmények függvénye is, ám tekintve, hogy optimális esetben csak a tanulás a fő feladatuk, érthető, hogy a 10 -es skálán 7,1 pontot ért el a korcsoport. Aztán ahogy haladunk egyre magasabb korcsoportok irányába, úgy romlik az élet minőségének megítélése.
A legrosszabbnak a 75 évnél idősebbek ítélték meg az életkörülményeiket, hiszen mindössze 5,6 pontot közölt az Eurostat. Ez a rangsort tekintve megosztva a 4 legelégedettlenebb címhez lenne elég. Nálunk rosszabbnak a helyzetüket csak a görög és a bolgár idősek ítélték meg. Csak kicsit nagyobb az elégedettség az 50-64 éves - munkaerőpiaci szempontból kedvezőtlen helyzetben lévő és nyugdíjbavonulás előtt álló - korcsoportban, 5,8 pont.
A 35-49 évesek elégedettsége 6,2 pont lett, ennél rosszabb érték a bolgárok, szerbek mellett a ciprusakhoz kötődik.
mfor.hu