A rendszer kötelező alkalmazását a rendeletek mezőgazdasági termelőkre, élelmiszer előállítókra és feldolgozókra valamint vendéglátó helyekre és közétkeztetőkre írják elő. A rendszer és működtetésének fő jellemzőit az Élelmiszerkönyvben lefektetett "Alapelvek" határozzák meg.
1. alapelv A veszélyelemzés végzése
2. alapelv A Kritikus Szabályozási Pontok (CCP-k) meghatározása
3. alapelv A kritikus határérték(ek) megállapítása
4. alapelv A CCP szabályozását felügyelő rendszer felállítása
5. alapelv Azon helyesbítő tevékenység meghatározása, melyet akkor kell elvégezni, ha a felügyelet azt jelzi, hogy egy adott CCP nem áll szabályozás alatt
6. alapelv Az igazolásra szolgáló eljárások megállapítása, annak megerősítésére, hogy a HACCP-rendszer hatékonyan működik
7. alapelv Olyan dokumentáció létrehozása, amely tartalmaz ezen alapelvekhez és alkalmazásukhoz tartozó minden eljárást és nyilvántartást.
A HACCP tudományosan megalapozott:
MÓDSZER (minőség technika) arra, hogy a potenciális veszélyeket
- azonosítsa,
-
- értékelje,
-
- kezelje
a biztonságos élelmiszer előállításának tervezése céljából, valamint
RENDSZER (intézkedés) arra, hogy meghatározza, hogy az egyes tevékenységeket.
- ki,
-
- hol,
-
- hogyan,
-
- mikor
végezze a biztonságos élelmiszer előállítás vagy étel készítés céljából.
A HACCP alkalmazása
A hazai jogszabályi előírások szerint, ha valaki Magyarországon HACCP rendszert kíván kialakítani és működtetni, annak a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-18/93. számú előírása szerint kell ezt a feladatot végrehajtania. Az élelmiszerkönyvi szabályozás teljes egészében harmonizált a FAO/WHO Codes Alimentarius Bizottság ajánlásával, így biztosított, hogy az élelmiszerkönyvi előírásnak megfelelően kialakított HACCP rendszer a nemzetközi gyakorlatban elismert élelmiszer-biztonsági rendszer lesz. Ennek a jelentősége különösen a nemzetközi kereskedelmi, szolgáltatási kapcsolatokban jelentős, hiszen alapja lehet a kölcsönös elismerésnek, elfogadásnak.
Forrás: Minőségportál