A miniszter szólt azokról az uniós környezetvédelmi eredményekről, amelyek Finnország 9 éves EU-tagságához kötődnek. Értékelése szerint ugyan országuk már 1995-ben is a világ egyik legfejlettebb állama volt környezetvédelmi szempontból, mégis több területen előrelépést segített elő a csatlakozás. "Az integrált szennyezésmegelőzési irányelv bevezetése révén csökkent a szennyezőanyag kibocsátás, a környezetvédelmi hatástanulmány rendszerének bevezetésével visszaszorultak a kevésbé környezetbarát beruházások, a Natura 2000 hálózat kijelölésével pedig bővültek a védett területek" - mondta Jan-Erik Enestam. Hozzátette, hogy a nemzetközi együttműködés hatékonyabbá válása a Balti-tenger tisztulásához vezetett, és a klímaváltozás leküzdésére formálódó nemzetközi összefogás is erősödött Finnország részvételével.
Az EU tagság egyik legnagyobb előnyként a miniszter azt tartja, hogy az EU tagjaként Finnország és most már Magyarország is befolyásolhatja a közösségi környezetvédelmi szabályozás irányvonalának alakulását. Jan-Erik Enestam elismerően nyilatkozott magyar kollegájáról, Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszterről, akit kivételesen jó szakembernek tekint. A finn miniszter szerint Persányi Miklós nem csak a 25 tagország miniszterei között számít a környezetvédelem kiváló képviselőjének, de a korábbi 15-ök is alig rendelkeznek hasonlóan képzett szakértővel miniszteri poszton. (MTI)
Az intézményrendszer fejlesztése szükséges az EU-s környezetvédelmi követelményeinek teljesítéséhez
Az Európai Unió környezetvédelmi követelményeinek teljesítéséhez a magyarországi intézményrendszer és a lakosság környezettudatosságának erősítését tartja leginkább fontosnak Jan-Erik Enestam, finn környezetvédelmi miniszter.