Magyarország kicsi, rugalmas, de egy hálózatot mozgatni tudó európai uniós tudományos intézetet képzel el, amely képviseli az uniós szellemiséget, és teljesen illeszkedik az uniós összetartási törekvésekbe, hangoztatta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter azon a csütörtöki brüsszeli bemutatón, amelyen Kroó Norbert tudományos akadémiai alelnök és Beleznay Éva budapesti főépítész társaságában részletesen ismertette Budapest jelöltségét az Európai Unió leendő innovációs és technológiai intézetének székhelyéül.
A magyar főváros négy másik pályázó - a németországi Jena, a lengyelországi Wroclaw, a spanyolországi Sant Cugat del Valles, valamint a közösen induló Bécs és Pozsony - mellett szeretné elnyerni az intézet székhelyét, és a magyar miniszter erre jó esélyt is lát.
Az EU-tagországok versenyképességi ügyekkel foglalkozó miniszterei a tervek szerint a jövő héten kiválasztják a székhelyt adó várost. Csütörtökig már valamennyi pályázó megtartotta bemutatóját Brüsszelben.
A közelmúltban az EU-tagországok szakminisztereinek írt levelében Mojca Kucler Dolinar szlovén oktatási és tudományos miniszter utalt rá, hogy az EU-tagországok állam- és kormányfőinek egy korábbi megállapodása értelmében törekedni kell arra, hogy az új tagországok is uniós ügynökségek székhelyéhez jussanak, mert ez segítheti az EU megismerését és népszerűsítését azokban az államokban.
A nem hivatalos magyar érvelésben megjelenik az a tény is, hogy miközben Ausztria és Lengyelország már rendelkezik uniós ügynökséggel, Magyarország még egyetlen ilyen intézetnek sem adja székhelyét.