Pályázati tapasztalatok
Eddig összesen az NFT 45 intézkedésnek 64 pályázati felhívására 9220 pályázat érkezett, azonban ennél jóval kevesebb azok száma, amik formailag helyes, iktatott pályázatnak tekinthetők. A pályázók által igényelt forrás nagysága sok intézkedés esetében már most meghaladja a három évre elkülönített keret nagyságát. Augusztus elején több felhívást le is zártak. Az irányító hatóságok a keret 125 százalékát köthetik le szerződésekkel, így - az átlagos lemorzsolódási arányt is figyelembe véve - a teljes keretet biztosan elköltik majd. Ha minden szerződést aláírnak és a beruházások is megvalósulnak, akkor belső átcsoportosításokat lehet végezni a különböző intézkedések, sőt akár az egyes operatív programok között is.
Az első szakasz tapasztalatai számos negatív példával szolgáltak. A legfontosabb feltétele minden pályázatnak, hogy hozzájáruljon az NFT céljaihoz. A második legnagyobb hiba a sikertelen pályázatok esetében az, hogy rosszul értelmezik a pályázati célt. Némi odafigyeléssel mindkét hiba kivédhető.
A GVOP-ra jellemző, hogy a pályázatok 50 százaléka el sem jutott a szakmai bírálatig, mivel alapvető formai hibákat vétettek a pályázók. Ezek közé tartozott az oldalszámozás hiánya vagy a szabálytalan árajánlat. Sokszor a pályázati felhívás és az útmutató is ellentmond egymásnak, ami ugyancsak a pályázók dolgát nehezíti, ezért folyamatosan ellenőrizni kell a honlapot, nem változtak-e a formai követelmények.
A pályázatokat kezelő közreműködő szervezetek segítőkészek, de a jelenlegi három év mindkét fél számára tanuló időszak. Ezt a tényt támasztja alá az is, hogy miközben egyre inkább nő az uniós forrásokra beadott pályázatok száma, rohamosan gyarapszik azon pályázóké is, akik hónapok óta hiába várnak az eredményre. A hatóságok ugyanis nem számítottak a rohamra, és későn kezdték a pályázatok elbírálását.
Nyertes pályázat és ami utána jön
Az igazi kihívás a nyertes pályázók számára a projekt megvalósítása lesz. Magyarországon nem jellemző a pályázati kultúra és a projektekben való gondolkodás, így nehéz felmérni, mennyi mindent ígérhet egy-egy pályázó, s azt milyen idő- és pénzügyi terv kell, hogy alátámassza. A megvalósítás során ezek a hibák hamar kiütköznek, s a szigorú, számszerűsített eredményeket elváró ellenőrzést nem állják majd ki a projektek. Ezért a legfontosabb általános tanács, hogy minden pályázó megfelelően tájékozódjon a pályázatról, annak költségeiről és a megvalósítás feltételeiről.
(Mendzsment Fórum)
Csaknem 10 ezren indultak a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázatain
A Nemzeti Fejlesztési Terv jelentősége óriási, hiszen ennek keretében 1350 milliárd forint kerül a gazdaságba. A fokozott érdeklődést jelzi, hogy a pályázók által igényelt forrás nagysága már most meghaladja a három évre elkülönített keretet.