3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak szörnyülködve lehet figyelni a bankvezetők barátságos hangú nyilatkozatát, hogy bankjuk mennyire jó állapotban van. Egyikük szerint csak 900 millió euró görög kitettsége van kötvényben (persze nem mondják, hogy van egy görög leányuk is), vagy a másikuk, aki arról ábrándozik, hogy ezen a volatilis piacon tőkeemelést hajt végre, ha a befektetők elfogadják hiteles üzleti tervüket. Nem vicc ez?

Hol voltak ezek a vezetők mondjuk 6-9 hónapja, vagy egy éve? Akkor még bankjuk részvénye 100 százalékkal magasabban állt vagy még többel, és a problémák mindenkinek világosak voltak. Saját elemzőik írtak az eurózóna válságáról! Ők meg ahelyett, hogy tőkét emeljenek (persze megtették néhányan, de az sok esetben csak kozmetika volt) a Basel III-ra és a várható volatilis piacra (gondolom tudták, hogy nem fog még 5 évig úgy menni a piac, mint az elmúlt 6-12 hónapban), nem tettek semmit. Arra vártak, hogy a profitból félreraknak, és azzal emelik a tőkét illetve még a hitelekre képzett céltartalék csökkentéséből. Most meg itt a pofára esés. Mai hír (WSJ), hogy a BNP nem kap az amerikai banki piacon hitelt. Bár a bank később ezt cáfolta, de, nem zörög a haraszt, ha nem fújják.

Az USA-beli pénzpiaci alapok amúgy is 100 milliárdos nagyságrendben építették le az európai banki papírjaikat, melyek ismét junk kötvényként tradelnek, mint 3 éve. Pont három éve. De ez nem a Lehman válsághoz hasonló – nem, sokkal rosszabb. Hol kereskedjenek a részvénnyel, ha az alsóbbrendű banki kötvények 50-70 százalékon mennek a piacon, a senior banki papírok hozamfelára meg 2,5-5 százalék?

Hiába az alacsony kamat a német, usa piacon, ha ezek a bankok de facto nem tudják finanszírozni magukat? Még ha tudnák: nekik többe kerül az idegen tőke, mint amilyen kamaton a vállalatoknak  hiteleznének: ebből nem lehet profitot termelni. Most ki tőkésíti fel őket? Az olasz, francia állam, amikor mindenki államadósságot akar csökkenteni?

Itt az újabb és óriási hitelválság: majd a bankok kötvényesei, részvényesei, mindenki a kasszához megy: "tervezett" bankcsődök. A bank megy tovább, csak "kitisztítják". Mert nincs pénz a feltőkítésre. Vagy mégis? Kína és az arab államok lehet arra várnak. És lám, háború nélkül vetnek majd lábat itt, sőt mi hívjuk őket. Berlusconi sietősen tárgyal Kínával, hogy vegyen államkötvényt meg részesedést olasz (fél)állami cégekben. Orbán Viktor ezt már tudta.

Kishazánk már egy ideje sietősen beszélget arab és kínai készenléti hitelről, mert helyesen látja, hogy nyugatra nagy a gáz. És ilyenkor szokásuk Magyarországot elfelejteni.... .

Eléggé központosítunk, melyben a "nyitó" Kínát is lepipáljuk: bankokra ráterhelünk mindent, de facto a részvényesek véreznek mindenhol. Az áram, víz, gáz központi áras lesz, így termelj profitot! Hupp, egy gonosz szót írtam le. Profit: hisz ez a te munkád ki nem fizetett bére (Marx), így el lehet venni. Legyen minden cég nullprofitos, vagy épp 5%-os ROE-n ketyegő? Elég az, nem?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!