Ezek mind a "tipikus" vízesés elven működnek, kiadnak egy "AAA", legjobb minősítésű darabot belőle, majd egyre kevesebb, és egyre kockázatosabb darabokat, a még inkább hozaméhes, a világban semmi fenyegetést nem látó hozamkalandoroknak. Itt már csak egy kaján vigyor jön az arcomra.
A vállalati kötvénypiacon a prémiumok már hónapok óta nem jönnek lejjebb = itt az alja (!), azaz semmi kockázat nincs beárazva. Kevesen gondolnak arra, hogy a világ lehet mégsem nő a végtelenségig a bombasztikus feltörekvő országok miatt (az ottani egyensúlytalanságokról már írtunk). Ezen az abszolút túlárazott szinten, ahol már csak a "carry" miatt veszik a papírokat, vannak egyesek, sőt sokan is, akik még tőkeáttétellel is belecsapnak a megromlott levesbe. Hajrá!!
Persze, mint minden lufi, ez is egy tűre vár. Lehet, elketyeg még hónapokon át, és örülhetünk annak a 1-3%-nak (kockázattól függően), amivel többet kapunk mint az államkötvények, de ahogy az angol mondaná: "..there is no margin for error...", azaz a paripa nem egy versenyló, hanem egy kiéhezett csont és bőr gebe, melyet a befbankok (amúgy is farsang van) mindenféle fancy ruhába öltöztetnek, nagy napszemüveget adnak rá, meg műfogsort, hogy jobban nézzen ki. Tiszta subprime-de-ja-vue.
Más. Kína ma meglepte a világot. Ismét. Nem egy újabb cseréphadsereggel, hanem hogy többet importál mint exportál. Hm. Ennek kb. örülni kéne nem? Egyes punditok azt mondják majd: jobban nő a belső fogyasztás (végre!!), a gazdaság kezd ráállni egy kiegyensúlyozott pályára. Hm. Valóban? Mások az adatokból azt olvashatják: lassul a kínai export, lassul a világgazdaság? Vagy éppen így nem kell USA államkötvényt vennie, sőt, upsz akkor mi lesz azokkal, ki fogja venni?
Sebaj, ott a FED, jön a QE152341.