Az öt operatív program kiírásaira beérkezett pályázatok értékelésekor kiderült, a leggyakoribb hibák közé tartozik a bankgarancia, a vagyoni biztosíték, az aláírás vagy épp a pecsét hiánya, illetve a 30 napnál régebbi vállalkozói igazolvány, cégkivonat hitelesített másolatának benyújtása, továbbá a 90 napnál régebbi aláírási címpéldány beadása.
A humánerőforrás-fejlesztési operatív programon (hefop) belül a képzési költségek és a szállásdíjak túlárazása miatt kerül jó néhány pályázat elutasításra. A gazdasági versenyképességi operatív program (gvop) pályázatainál gyakori, hogy az ajánlattevő nem írja alá az árajánlatot, ami azért számít formai hibának, mert az így nem tekinthető határozatlan idejűnek. A másik tipikus formai hiba ugyanitt, hogy a 'Lista a tulajdonosokról' című mellékletet nem csatolják, vagy ha mégis, akkor hiányzik róla a tulajdonosok adóazonosítójele. Az sem ritka, hogy a pályázók összekeverik ezt a mellékletet a tulajdonosi összetételről szóló nyilatkozattal, vagy épp az indokoltan hiányzó dokumentumok későbbi beadását nem jelzik írásban.
A regionális operatív program (rop) kiírásaira érkezett projektterveknél sokan összekeverik a beruházás és a támogatás minimális összegét. Sok pályázat vesztét okozza, hogy a pályázók nem mutatják be megfelelően a horizontális elveket, vagyis az esélyegyenlőség, a környezetvédelem, a fenntarthatóság kérdését és megvalósulását, írja a Világgazdaság.
Formai hibák miatt bukik el a legtöbb pályázat
Formai hibák miatt utasítják el a pályázatok negyven százalékát, írja a Világgazdaság.