Nem újabb tudományos akadémiát vagy újabb tudományos központot építünk, hanem közös európai tudományos-kutatási hálózatot, a kapacitások jobb kihasználása érdekében - emelte ki a kormányfő. Az a cél, hogy a kutatás-fejlesztési munka európai együttműködését Magyarországról szervezzék, a mainál hatékonyabb módon.
Ezen intézet kereteiben kell majd megpróbálni megállapodni, hogy merre menjen a közös európai kutatás-fejlesztési és tudományos munka - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Szerinte itt kell majd eldönteni, melyek a közös prioritások, és mely célokhoz kérnek majd közvetlenül erőforrásokat az Európai Uniótól.
"Hatalmas erő, döntően szervező és intellektuális erő jön majd létre Budapesten, de ez nem csorbítja egyetlen nemzet tudományos-kutatási önállóságát sem" - jelentette ki a miniszterelnök. Mint mondta, lehetőséget teremtenek az intézettel arra, hogy a mainál jobban működő európai hálózat jöjjön létre, és arra, hogy az egyes intézmények jobban szakosodjanak, partnert találjanak.
Hétfőn Budapesten tartotta alakuló ülését az EIET igazgatótanácsa. Az ülésen részt vett Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Az alakuló ülés után az igazgatótanács és a magyar kormány megegyezik az uniós hivatal helyéről, és elkezdődik a tagok toborzása. Az EIET az első olyan uniós intézmény, amely székhelye Magyarországon van.