4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyetemeken zajló innovációs tevékenységek hatékonyságának növelésére a kisebb induló vállalkozásokat összefogó holding-jellegű vállalatokat kellene alapítani az egyetemeken - mondta egy konferencián Boda Miklós, a Budapesti Műszaki Egyetem rektori innovációs tanácsadója, az Innotech Kft. ügyvezető igazgatója. Hogy ezek a vállalatok valóban jól működjenek, törvénymódosításokra is szükség lenne szerinte. Mfor.hu beszámoló.

Eredmények, futószalagon (Mfor-montázs)

Már látszanak az első eredményei a hazai egyetemeken megkezdett innovációközpontú munkának, ám még sok mindenen kell változtatni ahhoz, hogy a kutatómunka piacon is hasznosítható eredményei minél sikeresebbek legyenek - leginkább ebben értettek egyet a Felsőoktatási Technológia Transzfer Fórum előadói. Abban már volt némi vita, hogy az egyetemi intézményeknek milyen szorosan kell bekapcsolódniuk a kutatási eredmények piacra vitelében kulcsszerepet játszó, legtöbbször a tudósok által alapított vállalkozások (spin-off) cégek munkájában.

Kérdéses egyetemi tulajdon

Dr. Mátyus László, a Debreceni Egyetem Tudás- és Technológia Transzfer Irodájának vezetője elmondta, hogy a megyeszékhelyen alapított spin-off cégekben körülbelül 10 százalékkal van jelen az állami intézménynek is tekinthető egyetem, de a jövőben alapítandó vállalkozásokban körülbelül 25 százalékosra kívánja növelni részesedését az oktatási intézmény. Dr. Buzás Norbert, az innovációmenedzseléssel foglalkozó Valdeal Zrt. igazgatója ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a befektetők megosztottak az egyetemi tulajdonlással kapcsolatban. Tapasztalatai szerint vannak olyan cégek, amelyek nem nézik jó szemmel, ha egy félig-meddig állami szervezet is részt vesz a projektekben. Vannak viszont olyan befektetők, amelyek "biztosítéknak" tekintik az egyetemi szerepvállalást.

Az egyetemek egyébként azért szeretnének tulajdonrészt a kutatási eredményeket piacra vivő vállalkozásokban, hogy ne essenek el attól a haszontól, amire a későbbi siker esetén számítani lehet. Dr. Buzás Norbert szerint erre az eredmények licenszeinek eladása lehet a másik biztosíték, amikor az egyetem az innovatív termék felhasználásából részesül, tulajdonjoga viszont nincs felette.

Az egyetemi innováció hatékonyabbá tételének másik kulcskérdése az ilyen irányú tevékenységek összefogása, és egységes keretbe szervezése lenne - mondta előadásában Boda Miklós - Budapesti Műszaki Egyetem rektori innovációs tanácsadója. Szerinte itthon is követni kellene a nyugati példát: az egyetemeknek holding-jellegű cégeket kellene alapítaniuk. A kisebb spin-off cégek ezekbe a holdingokba szerveződnének, így könnyebben kapcsolatba kerülhetnének a piaci szereplőkkel.

Új szó: határidő 

Ezek a holdingvállalatok sokkal inkább a piac törvényei szerint tudnának működni, mint a saját hagyományokkal rendelkező, intézményesen nehezen mozduló egyetemek - fejtette ki Boda Miklós. Hozzátette, hogy a BME most épp egy ilyen struktúra létrehozásán dolgozik: az Innotech Kft. - amelynek ő az ügyvezető igazgatója - a nyugati példához haonlóan kíván majd működni az egyetem mellett.

Véleménye szerint ugyanakkor tisztázni kellene a törvényi lehetőségeket is. A felsőoktatási törvény ugyanis most nem szabályozza egyértelműen, hogy mit tehetnek meg és mit nem az egyetemek, ha cégeket akarnak alapítani.

Dr. Buzás Norbert előadásában utalt arra, hogy az egyetemek természetesen nem tudnak úgy viselkedni, mint a piaci szereplők. Véleménye szerint nem is ez a feladatuk, bár bizonyos értelemben több kockázatot vállalnak, mint a magántőke. Az egyetemekre hárul ugyanis az a feladat, hogy előzetesen kiválasszák, mely kutatások mellé állnak oda, akár belső forrásokkal, akár a pályázatok útján. A magántőke csak egy olyan pillanatban kapcsolódik be egy fejlesztési folyamat finanszírozásába, amikor már szinte biztos, hogy a kutatás eredménye hasznot is hozó termék lesz - tette hozzá.

Dr. Buzás Norbert azt is elmondta, hogy sok minden megváltozott azóta, hogy a hazai egyetemekre is "betette a lábát" az üzleti szemlélet. Bár a hazai egyetemek a saját, innovációval foglalkozó intézményeikre még mindig nem fordítanak szerinte egy százaléknál többet a költségvetésükből, ilyen értelemben a pontosságot és hatékonyságot szimbolizáló "határidő" fogalma már bekerült a felsőoktatás szótárába.

LNG

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!