3p

Budapesten jelenleg a legvonzóbb befektetési ingatlanok esetében 8-8,5 százalék körül alakulnak az elvárt hozamszintek, 2006-ig viszont várhatóan 7,5-8 százalékra esnek vissza azok. Térségünkben tavaly az osztrák és az amerikai befektetők költötték a legtöbbet, írja a Világgazdaság.

A legvonzóbb befektetési ingatlanok esetében Budapesten és Prágában 8-8,5 százalék, míg Varsóban 9,5 százalék körül alakulnak az elvárt hozamszintek. Sok esetben azonban az említett szinteknél magasabb hozamok érvényesülnek, mely annak köszönhető, hogy az érintett épületekben az aktuális piaci bérleti díjaknál magasabb összeget fizetnek a bérlők.

[ajanlo=50][igazitas=left/]Tavaly térségünkben az irodaingatlanok jelentették a legnépszerűbb befektetési célpontokat, de több jelentős méretű tranzakció született a kiskereskedelmi és ipari/logisztikai szegmensekben is. Az osztrák befektetők közel 400 millió eurót költöttek a régióban az elmúlt év során, ezzel átvették a vezetést az Egyesült Államokból származó intézményi befektetőktől. Emellett az is figyelemre méltó, hogy a korábban kevésbé aktív ír befektetőkhöz köthető a tranzakciók összértékének 10 százaléka, írja a Világgazdaság.

Tony Horell, a John Lang LaSalle globális ingatlan-tanácsadó európai vezetője szerint a lengyelországi bevásárlóközpontok és a prágai, budapesti irodák magas hozammal kecsegtetnek és ez nem párosul a magas kockázattal. Ezzel ellentétes a helyzet például Moszkvában.

Mindemellett azonban meg kell jegyezni, hogy - amint azt a Menedzsment Fórum korábban megírta - a csatlakozásra váró országok közül Budapesten a legmagasabb az üresen álló irodák aránya. 2000 óta az újonnan létesített irodaterületek mennyisége évenként folyamatosan csökkent, idén várhatóan csupán 50-60 ezer négyzetméter új irodát fognak átadni.

A Világgazdaság szerint a külföldieken kívül a magyarországi ingatlanalapok is egyre aktívabbak, mind több logisztikai és irodai ingatlant szemelnek ki maguknak. Mivel a legtöbb kereskedelmi ingatlanpiaci szegmensben túlkínálat mutatkozik, a rövid távra számolt hozamszint várhatóan nem mérséklődik jelentősen, sőt, 8,5 százalék körül stabilizálódik az év folyamán. A csatlakozás mindamellett csökkentő hatást fejt ki a piac egészére. Az átlagos hozam 2006-ig valószínűleg 7,5-8 százalékra esik vissza.

A Közép- és Kelet-Európában végbement intézményi ingatlanbefektetési tranzakciók évenkénti összértéke 1998 óta folyamatosan növekszik, és ez a trend 2003-ban sem fordult meg. Az utóbbi hat év során lezajlott tranzakciók összvolumene megközelítette a 3,7 milliárd eurót. A 2003. év során az intézményi befektetők rekordösszeget, mintegy 1,28 milliárd eurót fektettek be a régió piacain.
Az elmúlt évben Csehország volt a legnépszerűbb befektetési helyszín, az itt elköltött több mint 500 millió euró viszonylag egyenletesen oszlott meg az iroda-, a kiskereskedelmi és a logisztikai ingatlanok között. Az 1998 óta a régióban ingatlanba fektetett pénzek 96 százaléka Lengyelországba, Magyarországra vagy Csehországba érkezett, írja a Világgazdaság.

Kapcsolódó anyagok:
Áresés lehet világszerte az ingatlan piacokon
Minden ötödik iroda kiadatlan Budapesten

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!