4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A sokoldalú Jeremie program mikrohitelekkel segíti az induló kisvállalkozásokat. Garanciát nyújt a bank felé, ha a beruházás tőkehiányban szenved, valamint jelentős finanszírozással járul hozzá a tőkealapok létrejöttéhez, hogy később azok is a segíteni tudják az induló kis- és középvállalatokat.

A hazánk által elsők közt igénybe vett Jeremie-program ("Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises" - Közös európai források kis-és középvállalkozások számára) célja a piaci hitel-, tőke- és garanciaforrásokhoz való korlátozott hozzáférés orvoslása. Az Európai Bizottság által kifejezetten kkv-knak szánt alap létrehozása annak köszönhető, hogy kizárólag vissza nem térítendő támogatásból nem lehet eredményes fejlesztést produkálni. Magyarország még nehezebb helyzetben van, hiszen a kis- és középvállalkozások száma elenyésző, nagyrészt - mintegy 90 százalékban- mikrovállalkozások alkotják a hazai színteret. Pedig a társadalmi kohéziós szerepükön túl, a foglalkoztatottak egyharmadának adnak munkát és a GDP hatodát szolgáltatják.

Szakértők szerint a hazai mikorvállalkozások mintegy 80 százaléka nem hitelképes. A magas relatív tranzakciós költségek miatt a bankok számára nehezen kezelhetőek a mikrovállalkozások kis összegű hiteligényei, a vállalkozóknak pedig nehéz a előteremteni a megfelelő biztosítékokat. Minimális piaci szereplő foglalkozik a kkv-k "magvető" életszakaszában megjelenő nagyfokú tőkeigénnyel, a Jeremie program első konstrukciója ezt oldja meg. Bankkal hitelviszonylatban nem álló, magyarországi székhellyel rendelkező mikrovállalkozás veheti igénybe a támogatást - minimális ágazati megkötéssel egy közvetítő szervezettől. Ezek hitelintézetek, vagy szakosodott mikrofinanszírozó szervezetek, melyek részt vettek a Magyar Vállalkozásfinanszírozási (MV) Zrt két évig tartó, nyílt pályázatán. Későbbiekben várhatóan kereskedelmi bankok is csatlakoznak a programhoz.

Ezáltal elérhető a nem "bankképes", de növekedési potenciállal rendelkező mikroválalkozások segítése. Sőt, a mikrohitelt akár induló kisvállalatok is igényelhetik. Beruházásra (5 év futamidő) és forgóeszköz bővítésre (1 év futamidő, amely egyszer megújítható) felvehető maximum 6 millió forint hitelösszeg, melyhez 20 százalék önrész szükséges. A rendelkezésre álló keretösszeg a 2007-2013 közötti időszakban 55 milliárd forint.

A Jeremie-program második eleme olyan garanciaeszközök alkalmazása, amelyek növelik a kis- és középvállalkozások hitelhez jutási esélyeit. Az MV Zrt. előre rögzített kockázatmegosztás mellett közvetlen, készfizetőkezességet vállal a kereskedelmi bankok pénzügyi követeléseire a KKV-hitelekre a beruházás 80 százalékáig. Így a mikro-, kis-, és középvállalkozások banki finanszírozásának növekedése miatt a garanciaként ténylegesen nyújtott összeg sokszorosa mozgatható meg piaci hitelek által. A szintén két évig tartó, nyílt pályázaton eredményes bankokkal kötött megállapodásokban az MV Zrt. százmillió forintban maximálja az egyedi hitelek nagyságát, a maximális futamidőt tíz évben határozza meg. A garanciaalap keretösszege 90 milliárd forintra rúg.

Magyarországon a kockázati tőke befektetési célból alapvetően az érettebb vállalkozásokat keresi, pedig pont a kezdeti, korai szakaszban lévőknél jelentkezik leginkább a tőkehiány, hiszen ezen vállalatok ritkán hitelképesek. A 45 milliárd keretösszeggel bíró program harmadik része az ehhez szükséges kockázati tőkealapok létrehozása és működtetése, elsősorban a nagy tőkeigényű, innovatív fejlesztések finanszírozásához.

Hazánkban csak két, állami tulajdonban lévő alapkezelő működik, a magántőke pedig ezen a területen minimális kockázatvállalásra hajlandó. Az MV Zrt. egyik elképzelése szerint privát alapkezelők alapítására ösztönöznék a befektetőket úgy, hogy az alap pénzügyi készletének 70 százalékát a Jeremie adná, a maradékot az alapkezelő. A másik ötlet szerint a teljesen állami tulajdonú alapokat bíznák olyan kezelőre, aki képes 30 százalék, akár több forrásból biztosított magántőkét felmutatni, ehhez adnák a 70 százaléknyi finanszírozást. A harmadik lehetőség a paralell alap, ahol a vagyonkezelőnek saját magának kell felmutatni a beruházáshoz szükséges 30 százalék önrészt.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!