Jelentősen nőtt az elmúlt évben a hamisított termékek aránya az Unióban. A legnépszerűbb áruk a ruházati cikkek, mobiltelefonok, órák, ékszerek voltak, ezek származási helye többnyire Kína, Hong-Kong, Thaiföld és Ukrajna - számolt be az APA.
A probléma olyan súlyú, hogy a Miniszterek Tanácsa is szigorúbb fellépést sürget. 2004 július 1-től szeretnék bevezetni azokat a szabályokat, amely komoly büntetést helyez kilátásban a márkákkal kalózkodókkal szemben. Az új direktívák az áruk bevitele során kíván szigorúbb kontrollt életbe léptetni, így még a piacralépés előtt ki lehetne szűrni a hamis termékek jelentős részét. A szakemberek szerint ugyanis a termékek nagy százalékban kerülnek legális csatornákon keresztül az Európai Unió országaiba.
A helyzet komolyságát mutatja, hogy az OESC adatai szerint világszerte a hamis termékek 250 milliárd eurós kárt okoznak. Ezt az összeget, pedig a legálisan működő vállalatok veszteségként kénytelenek elkönyvelni, amely jónéhány cégnél vezet munkahelyek megszűnéséhez. Mindezek következtében az Európai Unióban 200.000 munkahely felszámolását eredményezheti.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Szigorúbban lép fel az EU a termékhamisítók ellen
Szigorodó fogyasztóvédelem, Magyarországon is
Jelentős kárt okoznak a hamis termékek
A hamis termékek komoly gazdasági károkat okoznak, állapítja meg egy felmérés. Az EU-ban az illegális másolatok 200 ezer munkahelyet veszélyeztetnek.