5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre több kereskedő, szolgáltató látja be, hogy érdemes lehetővé tenni ügyfeleinek a bankkártyás fizetést, nem véletlenül élénkült a verseny az elmúlt években a bankok között e téren is. A banki szakemberek szerint a vállalatok csak nyerhetnek az elfogadóhelyekkel, hiszen a forgalmuk növelésén túl gyakran a pénzintézetek is kedvezőbb feltételeket nyújtanak partnereiknek.

Jó a vevőnek, jó a kereskedőnek (Mfor-montázs)

Míg egy évtizede a viszonylag magas költségekre hivatkozva még sok cég kétszer is megfontolta, hogy biztosítson bankkártyás fizetési lehetőséget, ez napjainkban már nem lehet kérdés. Manapság a bankkártyás illetve hitelkártyás fizetés egyre elterjedtebb, erre az üzletek mind nagyobb része válaszul bevezeti a kártyaelfogadást, leolvasó terminált telepít üzletébe.

Kártyás fizetés: több vásárló, magasabb költés

A kártyás fizetés bevezetése mellett valóban számos érv szól. Az egyik az, hogy az üzletek egyszerűen elveszítik a vásárlót ha nem biztosítják számára a bankkártyás fizetés lehetőségét. Miután a kártyás fizetés napjaink vásárlói számára nagyobb anyagi szabadságot biztosít, és a felmérések szerint ilyen módon a készpénzes vevőnél általában többet költenek a vevők, a vállalatok számára dupla veszteséget jelent, ha nem biztosítják az elfogadás lehetőségét.

A kártyás fizetés lényege ugyanis az, hogy a kereskedő szerződésben áll a kártyaelfogadó berendezést (POS terminál) jutalékért működtető bankkal, és az minden egyes kártyás fizetés jóváír a kereskedő számláján. Amikor a vevő kártyával fizet, felhatalmazza a kereskedő bankját, hogy a vásárlás összegének megfelelő pénzt "terheljenek" a vevő számlájára. A művelet díját a kereskedő állja, ezért az ilyen jellegű fizetés a vásárló számára nem csak kényelmes, de elvileg olcsó is. Nem véletlen, hogy a legutóbbi jegybanki statisztikák szerint is óriási összegekre rúgnak, az ilyen módon elvásárolt összegek.

A két legnépszerűbb bankkártya a MasterCard és a Visa, melyek elfogadására az MNB adatai szerint hat pénzintézet köt szerződést kereskedőkkel. A fizikai elfogadó helyek mellett három pénzintézet internetes kereskedők szervezésével is foglalkozik. A jegybanki statisztikák szerint 2006 végén az üzletek pénztáraiban 33 766 POS berendezés üzemelt. Miközben évről évre folyamatosan csökken a lehúzók (imprinterek) száma, 2006-ban még így is közel 1100 üzemelt a POS-ok mellett. Hasonló nagyságrendű a szólóban lévő imprinterek száma, ez 929 volt.

A növekedés ellenére még a tavalyi évben is volt olyan szakértői vélemény, mely szerint eddig a kártyaelfogadás szempontjából releváns kiskereskedelmi egységek közül csak 25-30 százalék vezette be a bankkártyás fizetést. Ezen bankárok várakozás alapján 80-90 ezres szám körül áll majd meg a terminálok számának növekedése, arra hivatkozva, hogy Nyugat-Európában a kereskedő/POS-arány a magyarországi háromszorosa, de még a régiós országokban is körülbelül a kétszeres.

Mikor éri meg a kereskedőnek?

A bevezetés költségei elhanyagolhatók. Majdnem az összes bank bérbe adja a kereskedőnek a POS-terminált. Ezzel szervizszolgáltatás is jár, azaz karbantartásra vagy bármilyen felmerülő probléma esetén a bank illetve a vele szerződésben álló - szakemberei szállnak ki. A készülék bérleti díja havi 5 ezer forint körül mozog. Az üzleteknek a bruttó pénzforgalom után jutalékot kell fizetniük. Ennek nagysága bankonként eltérő. A kereskedőt terhelik a működtetés költségei, azaz neki kell fizetni az áramért, ő fizeti a telefonszámlát és kellékanyagokat (például a bizonylati szalagot). Ha egy kereskedő úgy dönt, hogy bevezetné a kártyás fizetést, arra számítson, hogy a kérése beérkezésétől a terminál telepítéséig általában 30 nap telik el. Arra ugyanakkor a kereskedőknek érdemes számítania, hogy a bankok számára 1,5-2 millió forint körüli az a havi forgalom, amely alatt nekik nem térül meg a terminál kihelyezése, így egy pár százezer forintos havi forgalmat generáló társaság számára kihívásokkal járhat a terminál bérlése.

További előny, hogy a kereskedő olyan hasznot is remélhet a bankokkal való együttműködéstől, mint a kártyás fizetés kapcsán bizonyos promóciókban való részvétel, vagy a bankok kedvezményes áron kínálják egyéb termékeiket; gyakran kedvezményes számlavezetési konstrukciókat alakítanak ki számukra. Előfordulhat, hogy a pénzintézetek további módszereket is kitalálnak, így például bankkártya-elfogadó helyek az átlagosnál jobb feltételek mellett juthatnak vállalkozói hitelekhez vagy vehetnek igénybe faktoring szolgáltatásokat, mindez azonban általában a felek megegyezésén múlik.

Gyenge ellenérvek

A kártyás fizetések kapcsán két fő ellenérv szokott előfordulni. Az egyik a kártyaelfogadás után a kereskedő mindig megkapja-e a pénzét, mi van, ha hamis kártyával fizettek. Ennek kockázata igen csekély, ráadásul a gyakorlat szerint, ha a bank engedélyezte a fizetést, de a számlát valamilyen okból mégsem lehet megterhelni, a nemzetközi kártyatársasági szabályoknak megfelelően a kár nem a kereskedőt terheli. Természetesen a kereskedőnek is vannak kötelezettségei, így például össze kell hasonlítania a kártyán és a bizonylaton szereplő aláírást, vagy szólnia kell, ha szemmel látható (például egy nő egy férfi kártyájával), hogy valaki más kártyájával akar fizetni.

Másik gyakori félelem az, hogy a kártyával fizetők miatt lelassul a sor, ezért a készpénzes vevők ezt nem szeretik. Optimális esetben ettől nem kell félni, számos felmérés bizonyítja, hogy a készpénzes fizetési procedúra tovább tart, mint a bankkártyás fizetés. Amennyiben valóban gyors (internetes vagy hálózati) kapcsolat áll rendelkezésre, úgy a kártya lehúzásától a POS-bizonylat aláírásáig fél és egy perc közötti idő telik el.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!