A 28 igen ígéretes találmány között a legnagyobb arányban az élettudományi és az informatikai projektek szerepelnek (közel 60 százalék), de megtalálhatóak a jelentős nemzetközi érdeklődésre számot tartó nanotechnikai, biztonságtechnikai és egyéb mérnöktudományok képviselői is.
Akad köztük olyan, amely a mezőgazdasági termelékenység növelésében ígér jelentős áttörést vagy éppen a megújuló energia felhasználását teszi egyszerűbbé. A győztes huszonnyolcak egynegyede még csak úgynevezett deszkamodellel rendelkezik, de a felének már működő prototípusa is van, s több mint 20 százalékuk piackész termékekkel is rendelkezik.
Holakovszky László és Szentgáli Ádám például olyan video-szemüveget fejlesztett ki, amellyel nagy virtuális képek jeleníthetők meg a használó szeme előtt: mintha egy 120 cm átmérőjű képet nézne az ember körülbelül két méternyi távolságból. Különlegessége, hogy a készülék segítségével a kép környezete is zavartalanul érzékelhető. A szemüveg használatával tehát úgy látható a nagyfelbontású kép, hogy közben viselője szabadon mozoghat, kommunikálhat, illetve dolgozhat.
Vajda Sándor és munkatársai olyan növényvédelmi eljárást dolgoztak ki, amely egyrészt lecsökkenti a szokásos vetésforgó idejét, másrészt védettséget ad pusztító gombás fertőzések ellen, harmadrészt fokozza a terméshozamot, mindezt szintetikus vegyszerek alkalmazása nélkül.
A GravityReco csoport olyan megoldást dolgozott ki, amellyel az internetes áruházak növelhetik forgalmukat, nem is kevéssé. Az áruházak adatbázisait elemezve feltérképezik a vásárlók érdeklődési körét, szokásait, hogy aztán, később a rendszer testre szabott ajánlatokat továbbíthasson a kuncsaftnak.
A projektek magas színvonalát jól jellemzi annak a Morris Corn amerikai üzletembernek a véleménye, aki maga is már 5-6 magyarországi találmányból kovácsolt üzleti sikert. Tavaly pedig a ValDeallel és Gara Péter feltalálóval együttműködve elindította hódító útjára a Potty Flip-re keresztelt környezetbarát, eldobható papírbilit.
Nagy jövő előtt áll az intelligens sebészeti segédeszköz, a Takáts Zoltán által kifejlesztett Jedi-kés is, amely képes arra, hogy operáció közben megmutassa rákos-e az átmetszett szövet. Az amerikai üzletember – miután jó néhány tervvel megismerkedett – úgy vélte, több olyan akad, amellyel ismét érdemes a ValDeallel közösen foglalkoznia.