3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) kiírásaira 2008 áprilisa óta közel ezer pályázat érkezett, negyvenmilliárd forintot meghaladó támogatási igénnyel, több mint százhúszmilliárd forint értékű beruházáshoz - mondta Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára.

A február tizenötödikén meghirdetett, áprilistól nyitott, és május ötödikén lezárt öt GOP-os és a kapcsolódó két KMOP-os (Közép Magyarországi Operatív Program) pályázat mellett még további két pályázati lehetőség nyitva áll, így az igények várhatóan növekedni fognak, az elbírálást folyamatosan végzik - mondta Burány.

Az államtitkár hangsúlyozta a piaci szereplőkkel folytatott párbeszéd fontosságát, aminek eredményeként finomítottak a pályázati feltételeken. A legelmaradottabb gazdasági térségekben már ezt a változást jelzi, hogy míg 2007-ben 4,7 milliárd forintnyi igénnyel jelentkeztek, idén alig másfél hónap alatt 7,3 milliárd forint támogatási igényt nyújtottak be.

A kifejezetten mikro- és kisvállalkozásoknak meghirdetett technológiafejlesztési pályázatra április negyedike óta annyi igény érkezett be, mint 2007 kilenc hónapjában. Ez minden bizonnyal annak köszönhető, hogy a pályázati feltételeken változtattak, és a gépvásárláshoz adható tízmillió forintos támogatási plafont húszmillió forintra emelték. Ezeknek a pályázatoknak eddig százkét nyertese van. A pályázati eljárásban a beadást követő három héten belül döntés is születik.

A januári társadalmi egyeztetés észrevételeinek beépítése Burány Sándor szerint meghozta a kívánt eredményt: "a pályázók testre szabottabbnak érzik a kiírásokat, ennek megfelelően bátrabban is pályáznak". Átláthatóbbak és kiszámíthatóbbak a pályázatok, így kevesebb az alacsony pontszám miatt elutasított projekt.

Az előírt növekedési vállalások mértéke csökkent. A 2007. évi pályázatokon elvárt reálértéken tíz-tizenöt százalékos árbevétel növekedéshez képest az arányokat három-hat százalékra mérsékelték. A differenciálás alapját a fejlesztés megvalósulásának helye adja: minél hátrányosabb helyzetű kistérségben helyezkedik el, annál alacsonyabb az előírt növekedés. Fontos újítás az is, hogy a vállalások csak két évre vonatkoznak, így rövidebb lesz a fenntartási időszak. Ez a változás a tavalyi nyertesek számára is érvényesíthető: azoknak a cégeknek, amelyek még hároméves vállalást írtak alá, csak szerződésmódosítást kell kezdeményezniük.

Jól szerepel az a modell, amely alapján külön kiírásban pályázhatnak a különböző méretű vállalkozások, így a nagyok nem tudják kiszorítani a kisebbeket. Ezeknél a gazdaságfejelsztési pályázatoknál is finomítottak a feltételeken: a mikro- és kisvállalkozások a múlt évi egy-tíz milliós igényelhető összeg helyett egy-húsz millióra pályázhatnak. A kis- és közepes vállalkozások 2007-ben még öt és ötvenmillió forint közötti összegre pályázhattak, az idén már tíz és százötvenmillió forint az alsó és felső határ. A nagyvállalkozások esetében pedig az eddigi ötvenmillió helyett százötvenmillió forint alsó határt szabtak meg, de a felső limiten nem változtattak, az továbbra is ötszázmillió forint.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!