Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében kiírt Gazdasági Versenyképesség Operatív Program volt az első kis- és középvállalkozásokat megcélzó uniós forrásból finanszírozott pályázati program. A szűk réteg számára elérhető csomagok kiértékelése sok időt vett igénybe, a támogatás folyósítása gyakran késett. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi egyeztetése során rávilágítottak az előd problémáira, ezért 2007-ben siker fogadta az egyik első újítást, az egyszerűsített pályázati eljárást.
Az leggyakrabban igénybe vett, kkv-k számára kiírt eszközbeszerzési pályázat során is találkozhatunk az egyszerűsített eljárással. A közreműködő szervezet (Magyar Gazdaságfejlesztési Központ) szerepe ebben az esetben kisebb, mint az egy-, vagy kétfordulós döntéshozatalnál, hiszen ami itt formailag rendben van, az tartalmilag is megfelelő minősítést kap, aminek köszönhetően az irányító hatóság a keret erejéig támogatja is a projektet. Amennyiben formailag nem felel meg a beadványunk, akkor hiánypótlási felszólítást kapunk, melyet 8-15 napon belül pótolnunk kell, vagy feltételes támogatási döntést javasol a közreműködő szervezet. A magyar gazdaság fejlődésének szempontjából előbbre való az elvárt árbevétel-növekmény elérése, mint a támogatás megítélésének kivizsgálása, ezért fontosabb, hogy pályázó a drága időt inkább ennek szentelje. Tovább spórolhatunk az idővel, ha az internet segítségével elektronikus úton nyújtjuk be kifizetési kérelmünket.
A normatív elbírálás kisebb értékű pályázatok során teljesen működőképes, azonban a több elnyerhető összeggel bíró kiírásoknál pl. a komplex vállalati technológia-fejlesztésnél szükséges a tartalmi ellenőrzés is. Ilyen egyfordulós eljárások esetén a közreműködő szervezet pontszám-javaslattal, támogatási javaslattal, vagy elutasító javaslattal élhet. A tartalmi elbírálásnál a pályázati útmutatóban megadott pontrendszer segítségével értékelnek. Ha valami elmaradt, vagy a projektünk a kiírás témájával nem egyértelműen összeegyeztethető, akkor egy alkalommal tartalmi kiegészítéssel élhetünk. Ezután a bíráló bizottság pontozza a beadványunkat, amely ha eléri a megfelelő ponthatárt, még nem jelenti a támogatás elnyerését. Ekkor háromféleképpen dönthet a bizottság, megítéli a támogatást, elutasítja, vagy módosítva fogadja el, ekkor a pályázat témájától idegen költség igényeket valószínűleg nem ítélik meg
A GOP tavalyi kiírásaiban találkozhattunk a kétfordulós pályázati elbírálással, melynek lényege, hogy az első fordulóban vázlatosan kidolgozott projekt javaslatok kerülnek benyújtásra és értékelésre. A közreműködő szervezet minősítése után az előzetesen támogatásra javasolt pályázatokat a projekt gazdáknak visszaadják részletes kidolgozásra, a második fordulóban ezek a projekt javaslatok juthatnak hozzá a vissza nem térítendő támogatáshoz. A még érvényben lévő tavalyi pályázatoknál (GOP-2007-1.2.2 - Innovációs és technológiai parkok támogatása) erre az eljárásmódra számíthatunk.