3p

Október második felében jelenhetnek meg az Európai Unió gazdasági-társadalmi összetartozást erősítő Interreg programjainak pályázatai. A három programon keresztül összesen 68,6 millió euróhoz juthatnak hozzá a magyar szervezetek.

Az Európai Unió gazdasági-társadalmi összetartozást erősítő Interreg programjai keretében összesen 68,6 millió eurót (mintegy 17 milliárd forint) bocsát a magyarországi pályázók rendelkezésére a 2004-2006 közötti időszakra - mondta Kovács Flórián László, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal elnöke. A program keretében a határ menti térségek együttműködését elősegítő Interreg III/A programjában 58,3 millió euró a megpályázható összeg. Az egy térségen belüli nemzetek közötti együttműködést célzó Interreg III/B programban 6,2 millió euró, az EU teljes területére kiterjedő nemzetek közötti tapasztalatcsere támogatására pedig 4,1 millió euró az elkülönített keret.

A program első pályázati felhívásai október második felében jelennek meg. A pályázók elsősorban nonprofit szervezetek közül kerülhetnek ki, de egyes esetekben kis- és közepes cégek is vállalkozhatnak a projektek megvalósítására. Kovács Flórián László az MTI-nek elmondta: az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszírozott Interreg programok közül a megyei szinten működő Interreg III/A azért különösen fontos, mert a történelmileg szétszabdalt, többnyire elmaradottabb térségek számára jelent fejlődési lehetőséget.

Mivel a 19 magyarországi megyéből 15 határ mentén helyezkedik el, nagy lehetőség kínálkozik számukra arra, hogy a határ menti perifériális helyzetet rendezzék - mutatott rá Kovács Flórián László. Az Interreg III/A program keretében a határ menti térségek területi és infrastrukturális egységének növelésére, a piacok integrációja és a helyi közösségek közötti együttműködések erősítésére lehet pályázni.

Az Interreg III/B programban Magyarország a Közép-Európát és a Balkánt magába foglaló térségben szerepel, így ebből a területi egységből választhatnak maguknak partnerszervezetet a pályázók. Ez a program nem megyei, hanem nemzeti szinten működik. Az Interreg III/C programban az EU 25 tagországát három blokkra osztották fel földrajzi elhelyezkedés szerint. A pályázóknak a projektek megpályázásakor más blokkok országaiból kell választaniuk partnerszervezetet.

Kovács Flórián László szerint az Interreg III/B és a III/C főként abban lehet eredményes, hogy más országokban bevált gyakorlatokat segít átvenni Magyarországon például a foglalkoztatás, az egészségügy vagy a környezetvédelem terén. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!