3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk a harmincas évek bankvilágának bemutatását. Akkoriban jó hírnek számított, hogy leapadt a címben is említett váltótárca. Az államadósság növekedése pedig már akkor is sok fejfájást okozott.

(Mfor-montázs)

A második világháború kitörése előtt két esztendővel, 1937-ben rendkívüli változáson ment át a Magyar Nemzeti Bank (MNB) talán legfontosabb vagyonrésze, a váltótárca. A nagy gazdasági és hitelválság idején, amikor a sok egyéb nyomorúság mellett külföldi tőkekivonások és betétkivételek is gyengítették a magyar pénzintézetek rendelkezésére álló tőkebázist, az egyetlen rendelkezésre álló forrás az MNB visszleszámítolási hitele volt.

Triplázás

A maszek kézben lévő bankok legnagyobb része ekkoriban kénytelen volt fokozott mértékben az MNB-re hagyatkozni, s ez a váltótárca nagyfokú duzzadásában jutott eredményre. Az év végi állományokat figyelembe véve az igénybevétel 1933 végén jutott csúcspontra, amikor ez a vagyonrész 625 millió pengőre emelkedett. Ennek az összegnek a rendkívüli nagysága csak akkor érthető valódi nagyságában, ha tudjuk, hogy a váltótárca 1930-ban még csak 219 milliót tett ki, azaz a visszleszámítolások megháromszorozódtak.

A viszonyok konszolidálódásával párhuzamosan megindult a belső betétképződés, így a magyar pénzintézetek arra törekedtek, hogy tehermentesítsék az MNB-t és visszaváltsák a pénzügyi válság alatt leszámított állományaikat. Ennek eredményeként 1935 végére a váltótárca 574,4 millió, egy esztendő múlva 535,1 majd 1937 végén már csak 449,7 millió pengőt reprezentált. A kortársak szerint ez a pénzügyi konszolidáció egyik kétségtelen és nagy eredményei közé tartozott.

Az egykori szakik azt is megírták, hogy a tekintélyes apadásnak nem volt deflációs hatása, mert amikor az csökkent, az érckészlet és az ebbe beszámítható devizák, valamint az MNB követelései erőteljesen felfutottak. Az arany és a külföldi valuta mennyisége 1934-ben 104 millió pengővel volt a mélyponton. A stabilitást mutatja, hogy 1935-ben már 112,2, egy esztendő múlva pedig már 126,4 milliót tett ki e vagyonrész. A 37-es tárgyévben pedig már 142,6 millió pengő parkolt a széfekben.

Érdemes még egy pillantást venni a követelésekre: ezek 1932-ben 19, négy év múlva 147, 1937-ben pedig 230 millió pengőt tettek ki. Utóbbiban számottevő devizatartalék is volt.

Már akkor is...

Az MNB egyéb vagyontételei közül említésre méltó az állam adósságának emelkedése: a teher egy év leforgása alatt 97,9-ről 115,3 millió pengőre bővült. Mindez két forrásból származott. Az egyik a régi, még a korona időkből való tartozás, míg a másik az úgynevezett százmilliós gazdahitel terhére történt felvétel volt. Ez utóbbit az MNB szavazta meg az államnak.

A virtuális bankjegyforgalom két tétele közül az "effektív" viszonylag stabil képet mutatott - annak ellenére, hogy az 1937. évi kedvezőbb konjunkturális helyzet és a bekövetkezett áremelések indokolttá tettek volna nagyobb bankjegyforgalmat is. Az MNB a nemzeti valuta vásárlóerejének fenntartása érdekében is igyekezett ezt alacsony szinten tartani.

Természetesen ez a törekvés nem akadályozta meg a jogos hiteligények kielégítését, így a bankjegyforgalom az 1935-ös 417,4-ről 1937-re 466,2 millió pengőre emelkedett. A hízás 1936-37 között harmincmillió pengő, azaz több mint hét százalék volt.

Ezzel szemben állt ugyanakkor az érckészlet dagadása, így figyelembe véve a virtuális bankjegyforgalom másik alkotó tényezőjét, a zsíró-követeléseknek nagyarányú bővülését, a pengő fedezeti aránya 1937 végén pontosan huszonöt százalék volt.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!