Az oklevélátadó ünnepség előtt tartott tájékoztatón Weidlich Edit miniszteri biztos elmondta: az Európai Unióban nagy hangsúlyt helyeznek az alapokból az egyes országoknak juttatott közösségi források felhasználásának ellenőrzésére. Ha Magyarország is zökkenőmentesen akar bekapcsolódni a strukturális és kohéziós alapok pénzeinek fogadásába, akkor a jövőben egyre nagyobb szükség lesz olyan szakemberekre, akik a pénzügyi lebonyolítás és ellenőrzés folyamatát az unió elvárásai szerint is teljesíteni tudják.
A Pénzügyminisztérium összegzése alapján Magyarország arra számít, hogy a 2007-2013-as EU-s költségvetési időszakban a 2007. évi 803,6 milliárd forintról a Magyarországnak évente juttatott támogatások 2013-ra megközelítik az 1000 milliárd forintot. A miniszteri biztos elmondta: a következő két évben várhatóan 300-400 milliárd forintnyi EU-támogatásra számíthat Magyarország. Ezek megfelelő felhasználása mellett igen fontos az is, hogy az egyes EU-pénzekből megvalósított beruházások pénzügyi bonyolítását pontosan végezzék el. Az EU ugyanis a közösségi pénzekből végzett beruházások esetében nagyon precíz utóellenőrzést hajt végre. Ha a pénzügyi lebonyolítást az EU ellenőrei nem találják rendben, az unió nem egyszer visszaköveteli a közösségi forrást. Ez már előfordult egyes alapító tagállamok beruházásai esetében is.
Weidlich Edit emlékeztetett arra, hogy ezért a jövőben Magyarország számára még inkább fontos a megfelelő ellenőrzési rendszerek kiépítése. Ez igaz nem csak a központi beruházásokra, hanem az önkormányzatok által véghezvitt fejlesztésekre is. Az Európai Unió ugyanis nem csak az előzetes pénzügyi kontrollt, hanem a beruházások forrásainak hatékony felhasználását is figyeli. (MTI)
Levizsgáztak az uniós pénzek ellenőrei
A Nemzetközi Bankárképző Rt.-ben kedden mintegy 200 szakember vehette kezébe azt az elismerő oklevelet, amely igazolja, hogy képesítést szerzett az Európai Unió strukturális és kohéziós alapjaiból Magyarországra érkező pénzek befogadásának, felhasználásának ellenőrzésére.