A Norvég Alap harmadik pályázati kiírásában 58,3 millió euró keret állt rendelkezésre a nyertes pályázatok finanszírozására, a pályázatokról döntő bizottság a második körben beadott 151 pályázat közül 45 projektet javasolhatott támogatásra. A harmadik pályázati felhívás benyújtási rendje a korábbi eljárásokhoz képest megváltozott, így a támogatásra javasolt projektek kiválasztása két szakaszban történt.
A pályázati eljárás első fordulójában a pályázati koncepciók benyújtására az NFÜ 2007. június 1. és szeptember 24-e között adott lehetőséget. Az első fordulóban a beérkezett közel 1500 pályázatból 2008. elején választották ki a második fordulóba továbbjutó 165 projekt-koncepciót.
A második fordulóban a beadott 151 pályázat közül a döntő bizottság 45 projekt támogatását hagyta jóvá, emellett egy tartaléklistát is felállított, így abban az esetben, ha a továbbjutó pályázók közül valamelyik visszalép, vagy a donor államok a pályázatot visszautasítják, akkor a tartaléklistáról a soron következő projekt lép a helyére.
Az Európai Unió (EU) és az Európai Gazdasági Térség (EGT) között 2004 májusában megkötött megállapodás értelmében az EGT nem EU-tag országai (Norvégia, Liechtenstein és Izland) díjat fizetnek a belső piaci részvételért. Ez a hozzájárulás képezi az EGT Finanszírozási Mechanizmus elnevezésű támogatási forma alapját, amelyet az új, valamint a fejletlenebb régi uniós tagországok pályázatok révén a felzárkózásukra fordíthatnak. Norvégia hasonló céllal, a tíz új tagországgal megkötött kétoldalú szerződésekkel létrehozta a Norvég Finanszírozási Mechanizmust is.
Magyarország a két alapból 5 éven keresztül összesen 135 millió euró, azaz nagyjából 34,5 milliárd forint támogatásban részesül.
(MTI)