4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A PVC az egyik legsokoldalúbban felhasználható műanyag, ám rendkívül környezetszennyező, mivel megsemmisítése során rákkeltő anyagok szabadulnak fel. Több mint 150 kutatást végeztek már világszerte, hogy ezt a problémát megoldják - sikertelenül. Egy harmincegy éves magyar kutató most viszont - úgy tűnik - rájött a megoldásra. Ő kapta a legtöbb pontot a Valdeal Zrt. legutóbbi projektversenyén, ahol még további 28 sikeresélyes magyar találmányt és újítást díjaztak. Mfor.hu háttér.

Megvan a megoldás? (Mfor-montázs)

A PVC az egyik leghasználhatóbb műanyagféle lehetne még mindig, mivel tulajdonságai rendkívül jók, a felhasználás igényeinek megfelelően könnyen alakítható, ráadásul olcsó is.
Ma is sok helyen nélkülözhetetlen, bár egy kis lelkiismeretfurdalása mindig van - legalábbis kellene, hogy legyen - a felhasználóknak, mivel rendkívül környezetszennyező.

Ellenőrzött mérgek

A legfőbb probléma, hogy ha a PVC feleslegessé válik, nem lehet vele mit kezdeni. Akár szemétégetőben próbálják elégetni, akár egy feldolgozóüzemben hasznosítják újra, mindenképpen rákkeltő anyagok szabadulnak fel. Még a nyilvánvalóan félmegoldásnak számító szeméttelepi tárolás során is dioxinok képződnek.

Az anyag rendkívül jó tulajdonságai miatt már eddig is 150 technológiával próbáltak megoldást találni erre a problémára, Japántól az Egyesült Államokig vizsgálták kutatócsoportok a különböző lehetőségeket.

Most úgy tűnik, egy magyar kutatócsoport rálelt a válaszra. A csoport vezetője, a 31 éves Dr. Csókai Viktor az mfor.hu-nak elmondta, hogy eredetileg nem is ezen a problémán kezdtek dolgozni, hanem a hulladékműanyagokat próbálták meg valamilyen energiatermelő folyamatban felhasználni. A bomlást vizsgálva jöttek rá, hogy olyan módon is lehet hevíteni a PVC-t, hogy a káros anyagok egyenként, ellenőrizhető módon távozzanak a hulladékműanyagból.

A laboratóriumi kutatások után ma már ott tartanak, hogy egy évi négyezer tonna feldolgozására alkalmas berendezést építenek, amivel a befektetők előtt is demonstrálhatják az eljárás sikerességét és gazdaságosságát. Dr. Csókai Viktor szerint már több cég érdeklődött a találmány iránt külföldről és itthonról egyaránt.

Versenyző találmányok 

A kutató és csapata egyébként a legmagasabb pontszámot érte el a Valdeal Zrt. legutóbbi projektversenyén, ahol 228 magyar újítás közül választottak ki 28-at. A cég szerint ezeket érdemes tovább menedzselni.

Ilyen például a video-szemüveg, amellyel nagy virtuális képek jeleníthetők meg a felhasználó szeme előtt: mintha egy 120 centiméter átmérőjű képet nézne az ember, körülbelül két méternyi távolságból. A szemüveg különlegessége, hogy segítségével a kép környezete is zavartalanul érzékelhető.

Bekerült a díjazottak közé az a hordozható és olcsó szív-elektrofiziológiai mérőberendezés is, amely képes időben felfedezni a hirtelen szívhalál előzetes tüneteit. Ha a készülék sikeresen piacra jut, sok életet menthet meg, hiszen a szívelégtelenség egyik tipikusan előforduló formája főleg a sportpályákon következik be.

Dr. Buzás Norbert, a Valdeal Zrt. szakmai vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy a projektek pontozása abban az értelemben nem rangsor, hogy melyik találmányból lesz leghamarabb piaci termék. "Elképzelhető, hogy valamelyik két hónap múlva talál befektetőre, egy másik pedig két év múlva. A Valdeal Zrt.-nek most az a feladata, hogy a kutatókkal együttműködve felmérje a jövendőbeli termék piaci potenciálját" - fejtette ki a vezérigazgató.

Piacra viszik 

A győztesek közül - ha ezt igénylik - néhánynak helyet ajánlanak a ValDeal Innovációs Zrt. budaörsi üzleti inkubátor-központjában, ahol egy kedvezményes, személyre szabott szolgáltatáscsomaggal is segítik őket a továbbiakban.

A projektversenyen eredményt elért újításokat - legalábbis azokat, amelyeknek tulajdonosai szerződést kötnek a Valdeal Zrt.-vel - most egy úgynevezett Qick Look (gyors elemzés) nevű eljárásnak vetik alá. A módszert annak idején a NASA-nál dolgozták ki, hogy valamilyen módon azok a találmányok is hasznosíthatók legyenek a polgári életben, amelyek az űrkutatásban esetleg feleslegesnek bizonyultak.

Az eljárás lényege, hogy az újítás értékes titkainak felfedése nélkül olyan véleményeket gyűjtsenek be - akár lehetséges versenytársaktól is -, amelyek akár a további fejlesztések irányát és az üzleti terveket is befolyásolhatják. Az üzleti stratégia kidolgozása ezután következhet.

A korábbi Valdeal-projektversenyek győztesei közül egyébként hamarosan az amerikai boltok polcaira kerül a szintén magyar feltalálóhoz köthető papírbili, amely praktikusságával, ötletességével nyerte el a tengerentúli befektetők tetszését. Az innovációmenedzsmenttel foglalkozó vállalat egyengette az útját a sebészetben használható, Jedilovagok fegyvereit idéző lézerkésnek is.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!