Az ISD Dunaferr Zrt. privatizációját megelőző hatósági vizsgálatokból kiderült, hogy a kokszgyártás melléktermékeként előállított szerves vegyületek évtizedekkel ezelőtti tárolása és átfejtése során jelentős mennyiségű, mintegy 90 tonnányi szennyező-anyag jutott a talajba, amely az idők során elérte a felső talajvízréteget is, áll a társaság közleményében.
„Mivel az ISD Dunaferr Zrt. célja, hogy termelő tevékenységét környezete fenntarthatóságának biztosítása mellett végezze, egy átfogó tényfeltárás és elemzés alapján vállalatunk a korábbi évtizedekben keletkezett szennyeződések biológiai lebontása mellett döntött” – közölte Lukács Péter, a cég stratégiai műszaki vezérigazgató-helyettese.
A teljesen környezetbarát biológiai kármentesítés lényege az volt, hogy a talajban és a talajvízben lévő szennyezőanyagok eltávolítását baktériumokra bízták a szakemberek. A baktériumok talajba és a talajvízbe juttatását egy külön erre a célra épített, nyelető és termelő drénekből, drénaknákból, aknakutakból valamint víztisztító-műből álló vízkezelő rendszer végzi.
A projekt keretében összesen 35 500 köbméter talajvíz és mintegy 79 ezer köbméter talaj kezelése valósult meg. Az ISD Dunaferr Zrt. a munkálatokat 2012-ig saját pénzügyi forrásainak felhasználásával folytatja, amelynek eredményeként a korábbi szennyeződések 94 százaléka teljesen eltávolításra kerül.A kármentesítésbe újonnan bevont területek megtisztítását a vállalat saját forrásból, mintegy 500 millió forintos ráfordítással finanszírozza.