Minimum szakmunkás-bizonyítvánnyal és aranykalászos gazda szakképesítéssel kell rendelkeznie annak a gazdának, aki európai uniós pályázatokon szeretne részt venni. A tanfolyamokon tavaly több ezer gazdálkodó képezte magát tovább, számol be a Népszabadság.
Némely uniós agrárpályázatban már részvételi feltétel a középfokú mezőgazdasági végzettség. Bár a gazdák nagy része korábban is mezőgazdasággal foglalkozott, sokuk nem rendelkezik szakirányú iskolai végzettséggel. Számukra a felnőttképzés kínál megoldást.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) tájékoztatása szerint tavaly 6138-an szereztek ezüst-,[ajanlo=47][igazitas=left/] 2844-en aranykalászos gazda szakképesítést, és 622 mezőgazdasági vállalkozót képeztek, ebben az évben pedig 552 ezüst-, 1458 aranykalászos gazda és 216 mezőgazdasági vállalkozó kapott eddig bizonyítványt.
A Népszabadság által megkérdezett Foglalkoztatási Hivatal szerint 249 regisztrált intézmény, - képző cég, középiskola és felsőoktatási intézmény - folytat mezőgazdasági felnőttképzést, ebből 132 helyen indítanak ezüst- és aranykalászos képzéseket. A kilenc regionális átképzőközpont negyven agrárszakmában indít tanfolyamokat.
Az ezüstkalászos gazdaképzések az alapképesítéssel nem rendelkező gazdálkodókat célozzák. Az 510 órás képzés átfogó alapismereteket nyújt gyakorlatorientált, az elméleti felkészítés 150 órát tesz ki.
Az ezüstkalászos gazda szakképesítésre épül a mezőgazdaság valamennyi ágazatát átfogó aranykalászos képzés, amely összesen hatszáz órás, ebből 240 az elméleti felkészítés.
A mezőgazdasági vállalkozói képzés keretében a vállalkozás irányításához, működtetéséhez szükséges pénzügyi, számviteli, adózási ismereteket sajátíthatják el a résztvevők.
A Szent István Egyetemen az elmúlt tanévben kétszeres volt a túljelentkezés. A részvevők nagy része mezőgazdasági végzettséggel nem, viszont gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező, negyven év fölötti gazdálkodó volt, írja a Népszabadság.
Mezőgazdasági végzettség kell az uniós agrárpályázatokhoz
Minimum szakmunkás-bizonyítvánnyal és aranykalászos gazda szakképesítéssel kell rendelkeznie annak a gazdának, akik európai uniós pályázatokon szeretne részt venni. A tanfolyamokon tavaly több ezer gazda képezte magát tovább, számol be a Népszabadság.