3p

Egyre több olyan hír lát napvilágot, mely arról szól, hogy a bankok adják el részesedéseiket cégekben, leányokban. A minap a feltörekvő piacok egyik királya, a Banco Santander jelentette be, hogy tőzsdén keresztül értékesíti chilei és brazil leánybankja egy részét. Ez azért nagy szó.

Idén januárban voltam egy latin-amerikai CEO konferencián Cancúnban, jó idő volt :)... . Itt a Santander nagyon sokszor jelezte az ott lévő latin-amerikai politikusoknak, központi bankároknak, hogy a bank agresszívan hitelez és megtesz mindent, hogy hitelezze a gazdaságokat. Fordult a kocka. A bank most agresszívan csökkenti kockázatos eszközeit, elad a növekedési motorjából. Véleményem szerint a világon mindenhol nőnek a nem teljesítő hitelek. Kínáról már cikkeztek eleget, de ez lesz a többi feltörekvő országban is, mert akkora volt a hitelkiáramlás (évi 45%-os növekedés vagy 5-6 éven át), hogy szinte lehetetlen volt minden rendezetten megvizsgálni. A pozitív ezekben az országokban, hogy sok hitel csak 6-12 hónapos, és elég fedezet (vagy payroll) van mögötte.

Forrás: Bloomberg

A fenti ábra mutatja, hogy az európai bankoknak továbbra is egyre drágább dollár forráshoz jutniuk, a szint már lassan eléri a "Lehman-időket". A stressz tehát óriási. A mai olasz aukció bár jól elkelt, de az olasz görbe immár inverz (rövid távú hozamok magasabbak a hosszú lejáratú hozamoknál) és a szint már közel 8 százalék. Ezek a kötvények vagy 110-120-on fognak forogni 6 hónap múlva, vagy nagyon sokkal lejjebb... . És elérkeztünk ismét a mentőakciókhoz.

Egyre több a hír, hogy az EFSF tőkeáttétellel startol majd, és elvileg a konkrét körvonalak is kijönnek a héten. Vannak itt más elméletek, hogy pl. az ECB ad hitelt az IMF-nek, aki abból hitelez majd, ha kell, egybekötve egy szoros felülvizsgálattal, hogy a refomok mennek-e. Véleményem szerint, amíg az adóelkerülést meg nem oldják ezekben az országokban (valamilyen szinten azonnal levonandóan elektronikus formában), addig nem fog semmi történni. A középosztályt nem lehet jobban terhelni.

Tegnap láttam M. Moore filmjét a kapitalizmusról, mely az USA példáján, kicsit sarkítva, de a lényeget jól bemutatva ábrázolja, miként alakult át az ország a közteherviselésből a mostani állapotokba. Ha a mostani politikusok nem lépnek, majd formálódnak csoportok, új pártok, akik lépnek. Finanszírozó lesz elég. Ez Magyarorszáon sem lesz másképp... . Miért kedvezünk a bürokráciának kedvezőbb hitelkörülményekkel? Nem lehet azt a kedvezményt másra fordítani? A kormány, a gazdaság ramaty állapota ellenére meg tovább folytatja bázisépítését, maga bebetonozását. Aki így bebetonozza magát nem ad esélyt annak, hogy egy másik poltikai erő, mely talán még most nem is létezik, akár jobban csinálhat dolgokat mint ő. Azt sugallja, mi vagyunk a legjobbak, higgyétek el! Ez az új demokrácia.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!