3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sem a háromnegyedévi, sem az év végi hiányprognózist nem kell módosítani a júliusi részletes államháztartási adatok alapján, a deficit az idén a hetedik hónapban - önkormányzatok nélkül - 1,2 milliárd forint volt, az első hét havi államháztartási hiány 815,8 milliárd forint lett, a GDP 3,1 százaléka, az előzetesen közöltekkel megegyezően - ismertette Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

A PM prognózisa szerint a háromnegyedévi pénzforgalmi szemléletben számított hiány 1.067,7 milliárd forint, a GDP 4,1 százaléka, míg az éves 991,8 milliárd forint a GDP 3,8 százaléka lesz önkormányzatok nélkül.

Kovács Álmos, a PM szakállamtitkára azt közölte, hogy Magyarország teljesítette a nemzetközi hitelcsomaggal kapcsolatban az első félévre vállaltakat. Hozzátette: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság tárgyalódelegációja várhatóan augusztus végén, szeptember elején érkezik ismét Budapestre a következő felülvizsgálatra.

A szaktárca júniustól csak három hónaponként ad pénzforgalmi szemléletben államháztartási előrejelzést.

Tavaly júliusban az államháztartás - önkormányzatok nélkül - 140,6 milliárd forint többlettel zárt, az első hét hónap összesített mérlege 581,3 milliárd forint deficitet mutatott, ez a GDP 2,1 százalékának felelt meg.

Katona Tamás beszámol arról, hogy az államháztartás eddigi folyamatai a korábban vártnak megfelelően alakulnak, az első hét hónapban az adóbevételek, mind a személyi jövedelemadót, mind az áfát, illetve a fogyasztási adót tekintve a korábbi prognózisoknak megfelelően érkeznek a költségvetésbe. A járulékbevételekben némi elmaradás van - tette hozzá.

A munkabér-kifizetéseket a múlt hónap végén, július 31-én pénteken indították el, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy enyhe mértékű hiánnyal zárt az államháztartás az év hetedik hónapjában. 

A várakozások szerint a tb-alapok idén hiánnyal zárnak, amelynek összege várhatóan 157 milliárd forintot tesz ki, azonban ez már az elképzelések szerint alakul. Azt is közölte: a központi költségvetés helytáll a tb-alapok kifizetéseiért.

Marsi Erika szakállamtitkár arról számolt be, hogy az OTP-nek, az FHB-nak és az MFB-nek az IMF EU-hitelcsomagból biztosított támogatás felhasználását a pénzügyi tárca figyelemmel kíséri, ezt a vállalkozások hitelezésének bővítésére fordíthatják a pénzintézetek. Erről éves szinten kell csak számot adniuk a bankoknak, de a tárca kapcsolatban van a pénzintézetekkel, amelyek rendszeresen közölnek adatokat a vállalkozói hitelezés tényleges alakulásáról - mondta.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!