3p

Szerdán jelentette be az MNB, hogy javítja a hazai bankok finanszírozását és a gazdaság ellátását friss hitellel. Mindezt azzal, hogy jelzálogpapírokra, mint fedezetre hitelt ad a bankoknak illetve maga is vásárol jelzálogpapírokat. Ezzel nem teszünk mást, mint más jegybankok szerte a világban: szocializáljuk a privát adósságokat, melyek eltűnnek a jegybank mérlegében, ezzel egyidőben növeljük a pénzkínálatot.

Ez néhány kérdést felvet. Az egyik, hogy Magyarországon hitelszűke van-e? Minden bizonnyal fellépett egy hitelszűke otthon, hiszen a külföldi anyabankok nem adnak újabb hitelt a leánybankoknak (azok finanszírozzák magukat betétekből inkább – hangzik az anyabankok szobáiból). A másik oldalon a végtörlesztéssel egyrészt csökkent a lakosság potenciális hitelfelvételi kapacitása másrészt viszont nőtt a bankok likviditása a visszatörlesztések révén. Véleményem szerint az igazi probléma a vállalati hitelezésben van, melyre leginkább kihat a bankok forráshiánya (a bankrendszernek idén közel 18 milliárd euró forrást kell megújítania), és a szkepticizmus az ország irányában. Összegezve: a lakossági oldalon a hitelkereslet inkább csökkenő, míg a bankrendszerben, illetve a vállalati szegmensben viszonylag magas.

Mindezek tudatában nagyon pozitív az MNB lépése, mellyel csökkenteni fogja a hitelszűkét, és banki finanszírozást is nagyban elősegíti. Ez pozitív a kkv-szektornak, a bankoknak maguknak és az ország kockázati prémiumát is csökkenti. Ezzel szemben áll a megnövekedett forintkínálat. Mivel a kockázati prémium jelentős, ezért ez utóbbi csökkenése a domináns: erősebb forint, emelkedő részvények.

A vízió

Mint korábban írtuk, a világ letette a voksot az infláció irányába, hiszen maximum inflációs cél immár sehol nincs, csak egy minimum cél, amit el akarnak érni a nemzeti bankok. Azaz a nemzeti bankok célfüggvényében a növekedés sokkal nagyobb súllyal szerepel (ez nem csoda, hiszen a magas államadósságok miatt a költségvetési politika impotens: Keynes vs Fisher – 0:1). Mindez érthető, és szükséges, hiszen más mód nincs immáron. Az elmúlt három évben a költségvetési politikáé volt a főszerep (persze volt lényeges monetáris enyhítés), most azonban a színpadon már csak egy szereplő van: a jegybankok. Logikusan, ez negatív a kötvénytulajdonosok szempontjából, hiszen még, ha nem is emelkednek a hozamok, mert a jegybank finanszírozza az államot, és keresletet teremt, de a reálhozam az egész hozamgörbén negatívvá válik. Ez megnöveli a mesterséges keresletet más eszközök iránt, és kialakulnak óriásira növő lufik (ingatlan, részvény, nyersanyag - reáleszközök) a következő években, melyek nem akarnak kipukkadni, mivel a jegybank gerjeszti. Ez növeli a vagyonhatást, a fogyasztást, a készpénztartás költsége is jelentősen nő – felhívás a spekulációra. Béremelés nem lesz, akinek van pénze és befekteti, jól jár, akinek nincs, nem tud felzárkózni, mert nem lesz béremelés: a társadalom bizonyos rétegei végleg leszakadnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!