3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt napok megnyilatkozásai furcsa érzést keltenek: a Fidesznek vagy be kellene tartani a jelenleg érvényes játékszabályokat, vagy az újonnan összeülő parlamentben a többségüket kihasználva megváltoztatni azokat. A szabályok áthágása azonban - láttuk az elmúlt években - nem szül jó vért.

A választások után a Fidesz rögtön támadásba lendült Simor András jegybankelnök ellen, ami nem volt meglepő, hiszen régóta tudni, hogy nincsenek kimondottan jóban. Kedd reggel aztán Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter már a komplett Monetáris Tanácsot támadta, szerinte az elmúlt másfél év hibái miatt le kellene mondaniuk.

Én most nem is azon akarok vitázni, hogy tényleg rosszul tette-e a dolgát a Monetáris Tanács, a megfelelő ütemben csökkentette-e a kamatot. A probléma az, hogy ezekkel a megnyilatkozásokkal a választásokon győztes párt nyíltan szembeszállt az elvileg független jegybankkal. Márpedig az ország érdeke az lenne, hogy a felek tudjanak együtt dolgozni a közös célokért.

Annak idején, amikor lefektették a hazai demokrácia alapjait, nem véletlenül hoztak létre olyan intézményeket, melyek függetlenek a kormánytól. Bőven elég, hogy az állami vállalatok, hivatalok élén négyévente cserélődik a garnitúra. Persze, a győztes párt mindig saját embereit akarja benyomni a hasonló pozíciókba.

A Monetáris Tanács tagjait a törvény értelmében hat évre nevezi ki a köztársasági elnök, a testület független a mindenkori kormánytól, többek között ezt szolgálja a kormányzati ciklusokon átívelő mandátum is. Azonban nem a mostani az első eset, amikor a kormány nyíltan szembeszáll a Tanács tagjaival vagy az MNB elnökével: 2004-ben a Gyurcsány-kormány módosította a jegybanktörvényt, és arra hivatkozva, hogy a Monetáris Tanácsban szélesebb merítésű nézeteknek kellene képviseletet kapnia, négy külső taggal bővítette ki a Tanácsot és módosította tagjai kinevezésének szabályait.

Hat évvel ezelőtt az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság támadta is a kormányt a jegybank függetlenségébe való beavatkozás miatt. Ezek a nemzetközi szervezetek most egyelőre hallgatnak, azonban ha a Fidesz konkrét lépésekre szánja el magát, akkor hasonló reakciókra készülhet.

A jelenlegi tagok közül jövőre lejár Bánfi Tamás, Bihari Péter, Csáki Csaba és Neményi Judit mandátuma, majd 2013-ban a kormány megszabadulhat Simor Andrástól, Karvalits Ferenctől és Király Júliától is. A jelenlegi szabályok szerint tehát akkor lehet majd kinevezni új tagokat a helyükre. Ezt pedig az új kormánynak is illene figyelembe vennie. De kétharmados többségükkel hozhatnak új játékszabályokat, aztán majd meglátjuk, mit szól hozzá a külföld.

BK

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!