A szerbiai Novi Sad környékén két település, a közel húszezer lakosú Kac és Budisava ellátását oldják meg élőgépes módszerrel. Itt 13 pályázó közül került ki győztesként az Organica-technológia. Franciországban a Loire-völgyében egy nyolcezer fős település szennyvíztisztító üzemére is szerződést írták alá. Mindkét projekt munkálatai tavasszal megkezdődnek és még ebben az évben át is adják a megrendelőknek, közölte a társaság vezetője, Kenyeres István.
A szennyvíztisztítók a magyar cég által kifejlesztett "élőgépek technológián" alapulnak. Az Organica rendszerei botanikus kerthez hasonlítanak, ahol nemcsak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat.
A környezetvédelmi iparág gyakorlatában is léteznek divatos irányzatok. Gazdaságossági megfontolások és esztétikai szempontok egyaránt kedveznek az Organica-technológián alapuló ún. élőgépes szennyvíztisztítók terjedésének. Európa- és világszerte a kisebb, ötezer-ötvenezer lakost számláló települések, illetve városrészek ellátását biztosító, decentralizált, botanikus-kerthez hasonló, városi környezetbe illeszkedő szennyvíztisztítók üzemeltetése a cél. A közelmúltban két ilyen beruházásra kötött szerződést az Organica Zrt. európai licencpartnere, a francia Veolia cég.
Az Organica mindkét esetben licenszdíjat kap, ami az egyenként 1,5-2 millió eurós projektek 3-5 százalékát teszi ki különböző műszaki feltételektől függően. Az elnök-vezérigazgató kifejtette, hogy az Organica az idei évtől az "élőgépes" projektek számának felfutására számít. A társaság tavaly 4 ilyen projektre kapott megrendelést, 2008 várhatóan már 10-15 tervezése indulhat meg, öt éves távlatban pedig 200 tisztító létesítése tűnik reálisnak. Az üzlet beindulása annak a váltásnak az eredménye, amelynek keretében az Organica a külföldi projektek fővállalkozói tevékenységét kiszervezi, és csak a technológia transzfert tartja meg.
Élőgépes szennyvíztisztítókból a cég az elmúlt hét éves tevékenysége során Magyarországon, illetve a környező országokban 25-30-at épített. A 356 millió forint jegyzett tőkéjű cég éves árbevétele az elmúlt időszakban 1,3-1,5 milliárd forint körül alakult. A tavalyi bevételek nagy része már a Veolia többségi tulajdonában lévő vegyesvállalatnál csapódott le, hiszen a fővállalkozói tevékenységet a közös cég végezte.