3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Organica Zrt. speciális szennyvíztisztítási technológiájával a szerbiai Újvidéken és Franciaországban, a Loire völgyében kezdődhet meg egy-egy létesítmény tervezése, amelyet az idén várhatóan még 10-12 hasonló megrendelés követ - tájékoztatott Kenyeres István, a társaság elnök-vezérigazgatója.

A szerbiai Novi Sad környékén két település, a közel húszezer lakosú Kac és Budisava ellátását oldják meg élőgépes módszerrel. Itt 13 pályázó közül került ki győztesként az Organica-technológia. Franciországban a Loire-völgyében egy nyolcezer fős település szennyvíztisztító üzemére is szerződést írták alá. Mindkét projekt munkálatai tavasszal megkezdődnek és még ebben az évben át is adják a megrendelőknek, közölte a társaság vezetője, Kenyeres István.

A szennyvíztisztítók a magyar cég által kifejlesztett "élőgépek technológián" alapulnak. Az Organica rendszerei botanikus kerthez hasonlítanak, ahol nemcsak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat.

A környezetvédelmi iparág gyakorlatában is léteznek divatos irányzatok. Gazdaságossági megfontolások és esztétikai szempontok egyaránt kedveznek az Organica-technológián alapuló ún. élőgépes szennyvíztisztítók terjedésének. Európa- és világszerte a kisebb, ötezer-ötvenezer lakost számláló települések, illetve városrészek ellátását biztosító, decentralizált, botanikus-kerthez hasonló, városi környezetbe illeszkedő szennyvíztisztítók üzemeltetése a cél. A közelmúltban két ilyen beruházásra kötött szerződést az Organica Zrt. európai licencpartnere, a francia Veolia cég.

Az Organica mindkét esetben licenszdíjat kap, ami az egyenként 1,5-2 millió eurós projektek 3-5 százalékát teszi ki különböző műszaki feltételektől függően. Az elnök-vezérigazgató kifejtette, hogy az Organica az idei évtől az "élőgépes" projektek számának felfutására számít. A társaság tavaly 4 ilyen projektre kapott megrendelést, 2008 várhatóan már 10-15 tervezése indulhat meg, öt éves távlatban pedig 200 tisztító létesítése tűnik reálisnak. Az üzlet beindulása annak a váltásnak az eredménye, amelynek keretében az Organica a külföldi projektek fővállalkozói tevékenységét kiszervezi, és csak a technológia transzfert tartja meg.

Élőgépes szennyvíztisztítókból a cég az elmúlt hét éves tevékenysége során Magyarországon, illetve a környező országokban 25-30-at épített. A 356 millió forint jegyzett tőkéjű cég éves árbevétele az elmúlt időszakban 1,3-1,5 milliárd forint körül alakult. A tavalyi bevételek nagy része már a Veolia többségi tulajdonában lévő vegyesvállalatnál csapódott le, hiszen a fővállalkozói tevékenységet a közös cég végezte.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!