4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kis- és középvállalatok számára nyújtott hitelek elbírálása a gazdasági helyzet miatt némileg szigorodott az elmúlt időszakban. A bank belenézhet a cégtulajdonos mobiltelefon számlájába, ellenőrizheti a repülő útjait, sőt fizetési hajlandóság csökkenése esetén sűrűbb monitoringgal és akár telephely látogatással is számolhat.

(Mfor-montázs)

A jelenlegi gazdasági helyzet jelentősen befolyásolja a bankok hitelezési gyakorlatát. A visszafizetési képességnek, hajlandóságnak csökkenése arra ösztönzi a bankokat, hogy körültekintőbbek legyenek a hitel elbírálása során, hiszen növekvő mértékben válhat kétségessé a visszafizetés. Érthető az óvatosság, hiszen olyan hitelt érdemes kihelyezni, amelyet vissza is kapnak. A banki profit számottevő része viszont pont a hitelezési üzletágból származik, ezért a hitel kihelyezések mértéke nem csökkenhet lényegesen.

A magánszemélyi hitelek esetében is változik a módszer, az eddigi szociográfiai ellenőrzés helyét egyre inkább átveszi a fogyasztói magatartás vizsgálata. A magánszemélyeknél és vállalkozásoknál is betekinthet a pénzintézet a mobiltelefon-, vagy az internet-számlába, vizsgálódhat a fizetési hajlandóság területén, ellenőrizheti akár kérelmező légi útjait is.

Hitelezés szempontjából eddig elhanyagoltnak mondható kkv-szektorban egyre több bank lát fantáziát. A bank szempontjából a nagyvállalatokkal szemben ugyanannyi kihelyezett hitelből származó nyereség a kkv-k esetében magasabb adminisztrációs költséggel jár, hiszen több hiteligénylőről van szó. Az viszont csökkenti a kockázatot a bank számára, hogy a kisebb vállalatoknak jellemzően kevesebb a hiteligényük, így a nagyvállalatokkal ellentétben a kint lévő hitel mennyisége „szétterül” és esetleg egy csőd esetén kisebb veszteség éri a pénzintézetet.

Bár kidolgozott stratégiája még kevés pénzintézetnek van, a jövőben ezek finanszírozása kulcskérdés lehet, hiszen az Európai Uniónak határozott célja életképessé tenni a kis,- és középvállalkozásokat. A kkv hitelpiacban a zászlóshajó szerepét betöltő CIB Bank szakértő bizottságát kérdeztük a hitelelbírálás folyamatáról és annak változásairól.

A gazdasági helyzet jelenleg nem könnyíti meg a vállalkozások működését, főleg a kis- és középvállalkozások tevékenységét nehezítik meg a mikró és makró környezeti hatások. A hitelbírálat során különösebb szigorításokat nem vezettünk be. A rosszabb adósminősítéssel rendelkező ügyfeleinket jobban megvizsgáljuk, előfordul, hogy a hitelfolyósítást követően sűrűbb monitoring tevékenységet írnak elő hitelbírálóink a vállalati kapcsolattartók számára.

Egy cég finanszírozása egyrészt objektív, másrészt szubjektív adatokra épül. Mérlegelemzésen és a cég adósminősítésén túl a pénzintézetek ellenőrizik a hiteligénylő vállalkozást, valamint annak tulajdonosait és cégjegyzőit a KHR adatbázisban, banki feketelistán, csődlistában való szereplését, köztartozás-mentességét illetve, hogy a bank bármilyen negatív információval rendelkezik-e az illetékes személyekről, cégről. A szubjektív része pedig a cég telephely látogatás illetve a tárgyalások során tett benyomás képezi.

A szakemberek szerint az alaposabb ellenőrzés nem feltétlenül jelenti azt, hogy több dokumentációt kérnének be az ügyfelektől, inkább abban jelenik meg, hogy a cég fejlődésének illetve működésének dinamizmusát, irányát részletesebben megvizsgálják.

A kezdő vállalkozások helyzete mindenképpen nehezebb lesz hitelpiaci szempontból. Egyrészt a hitel fedezeteként valószínűsíthető, hogy magasabb biztosítékot fognak kérni a bankok, mint egy több éves, jól működő cég esetében. Másrészt vizsgálják azt is, hogy van-e kapcsolt vállalkozása a hitelt kérő cégnek, illetve a tulajdonosának/cégjegyzőének van-e érdekeltsége más vállalkozásban. Emellett a cég tulajdonosait, mint magánszemélyeket is monitorozzák a pénzintézetek. Az is fontos szempont, hogy az újonnan alakult vállalkozás milyen iparágban szeretne működni, és hogy annak mekkora létjogosultsága van az adott körülmények között.

A jelenlegi statisztikák azt mutatják, hogy a nehezebb gazdasági körülmények között több cég dobja be a törölközőt, illetve a korábbiakhoz képest gyakrabban fordulhatnak elő likviditási problémák. Mindez pedig kihathat a banki kötelezettségekre is. Mint a CIB Banknál elmondták, ilyenkor arra törekszenek, - amennyiben lehetséges, és az ügyfél is hajlandóságot mutat – hogy első körben hitel átstruktúrálással próbálja megoldani a problémát. A cél, hogy ne lehetetlenítsék el a vállalkozások életét. Természetesen, ha ez nem megoldható a fedezet érvényesítésével élnek, hogy a kihelyezett hitel megtérüljön.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!