3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bekeretezett oklevél, rajta a laikus számára talányosnak tűnő ISO felirat és az azt követő számsor megszokott, sőt elvárt designelemmé vált a cégek titkárságán vagy a vezető szobájában.

Több mint hétezren

– Ma Magyarországon körülbelül hétezer vállalkozás rendelkezik minőségirányítási tanúsítvánnyal, mert a piac is megköveteli, de sokan “belső meggyőződésből” vállalták a procedúrát – mondja Krámer Tamás, a Minőségügyi Tanácsadók Szövetségének (MTSZ) leköszönő elnöke, a ConsAct Minőségfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. – A hazai tanúsított vállalatok aránya az európai mezőnyben erős közepes szintet jelent – állítja Róth András műszaki, gazdasági tanácsadó, a Magyar Minőség című havilap főszerkesztője–, vagyis az ország behozta kezdeti lemaradását, s a hazai minőségtanúsítás lépést tart a nemzetközi fejlődéssel.

A nagy cégeknél a minőségirányítás a működés szerves részévé vált, s a kis- és közepes vállalkozásoknál is megindult egy errefelé tartó folyamat. Ami az ágazati megoszlást illeti: a termelőcégeknél, a pénzintézeteknél, a kereskedelemben szinte teljeskörűen elterjedtek a minőségirányítási rendszerek; egyre több példa akad tanúsításra a közigazgatásban, az egészségügyben és az oktatásban is, ahol azonban a folyamatot kissé lassítja, hogy néhány nagy szolgáltató a standardizálás helyett a saját útját keresi.

Díjak és kitüntetések sora

A minőségirányításnak igen színes és gazdag a nyilvános, társadalmi prezentációja. Van Minőség Hét, Minőség Nap, Nemzeti Minőség Díj és ennek európai megfelelője, az Európa Minőség Díj, Az Év Minőségirányítási Menedzsere kitüntetés, Minőségért Egyéni Vándordíj, Kiválóság Elismerése – idén először –, és természetesen szervezetek sokasága létezik, mint például a Magyar Minőség Társaság, a Nemzeti Minőség Klub, a Minőség Fejlesztésért Társaság és a múlt év novemberében alakult Tanúsítók Szakmai Klubja.

A hazai minőséget jelzi, hogy tavaly a Westel Mobil Távközlési Rt. – első magyar vállalkozásként – nagyvállalati kategóriában elnyerte az Európai Kiválóság Díjat, Sugár András, a cég vezetője pedig vezetői minőségdíjban részesült. Az Európai Kiválóság Díj előszobájának tekinthető Kiválóság Elismerése kategóriában pedig a 14 európai vállalkozás közül három magyar is kapott oklevelet.

Múlt év végén jelent meg a hír, hogy az Európai Unió elfogadja a magyar minőség-ellenőrzést: elsőként kaptuk meg a tagjelölt országok közül annak jogát, hogy a hazai szakemberek a nemzeti felügyeleti hatóságok keretében végezzék el – természetesen az uniós szempontok alapján – a minőség-ellenőrzést az egyik legkényesebb területen, a friss zöldség és gyümölcs termelésében és forgalmazásában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!