Az európai uniós elvárásoknak megfelelő, még a nyáron megszülető kormányrendeletnek köszönhetően többszörösére nőhet a feldolgozandó e-hulladék mennyisége.
A Magyarországon évente keletkező 100-130 ezer tonna elektronikai hulladéknak ugyanis jelenleg alig 8-10 százalékát dolgozzák fel szakszerűen, miközben a keletkező hulladék mennyisége évente 8-10 százalékkal nő - írja a Világgazdaság.
A települési önkormányzatok által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvarokban az e-hulladék leadása a lakosság számára ingyenes. A cégeknek a feleslegessé vált elektronikai eszközök hulladékként történő leadásakor azonban fizetniük kell, aminek fejében a hulladékgyűjtő cégek garantálják a hulladékok környezetkímélő módon történő kezelését.
Az Inter-Metal Recycling Kft.-nél jelenleg évente mintegy 1300 tonna elektrohulladékot bontanak szét, illetve készítenek elő újrahasznosításra. Magyarországon elsőként, tavaly ősszel helyeztek üzembe - a leselejtezett televíziókészülékek és számítógép-monitorok képcsöveinek környezetkímélő újrahasznosítását segítő - képcsőbontó gépsort.
A beruházás segítségével újrahasznosított 20-25 ezer televízió- és monitorképcső ugyanakkor csak töredéke annak az évi 300-400 ezer készüléknek, ami a háztartásokból és az irodákból a szemétlerakókba kerül - derül ki a Világgazdaság beszámolójából.
Kapcsolódó anyagok
Egyre nagyobb mennyiségű az elektronikai hulladék
Az osztrák cégek rendbetennék a magyar környezetvédelmet
Gyűjteni kell majd a számítógépek hulladékait
Új kezelőközpont létesül az elektronikai hulladék befogadására
Sokszorosára nőhet a feldolgozásra leadott elektronikai hulladék mennyisége az uniós előírások hazai bevezetésével. Az ebből adódó lehetőségek kiaknázására készül az Inter-Metal Recycling Kft., amely új telephelyén hétezer négyzetméteres e-hulladékkezelő központot alakít ki - számolt be a Világgazdaság.