Az EMG története valamikor 1948-ban kezdődött: ekkor települt haza Amerikából egy legendás magyar mérnök, Striker György. A férfi annak ellenére tért haza, hogy itthon nem éppen a legkedvezőbb irányba fordultak a politikai események. Ám ez őt a legkevésbé sem zavarta: belépett az éppen államosított Orionhoz, ahol azonnal a mély vízbe dobták.
Szappangyári indulás
Történt, hogy a Szovjetunió visszamondta a korábban megkötött jóvátételi szerződést, ezért rengeteg műszer és egyéb berendezés maradt a cég nyakán. A frissen kinevezett vezetők úgy vélték, a Nyugatról érkezett, több nyelven beszélő férfi sikerrel oldja majd meg e feladatot. Nem is tévedtek nagyot: Striker olyan méretű - ma úgy mondanánk - lobbitevékenységbe kezdett, hogy az a kortársakat is elképesztette. Még attól sem riadt vissza, hogy a korszak egyik nagyágyúját, Vas Zoltánt megkörnyékezze. A Tervhivatal akkori elnöke 1950-ben hozzájárult ahhoz, hogy létrejöjjön az Elektronikus Mérőkészülékek Gyára. Mi több, a férfi azt is elérte, hogy az Orionból azt vihetett magával, akit akart.
A 60-as években élte virágkorát
Közben természetesen a fejlesztési munka sem állt meg. A labor egyre-másra jött elő a régi műszerek modernizált változataival, s idővel a sorozatgyártást is beindították. A szappangyár 1951-re kicsinek bizonyult, ezért a dolgozókat átköltöztették a ma is álló gyártelepre, Mátyásföldre. A kezdeti néhány száz fős munkáslétszám két és félezerre nőtt, a gyáron belül jelentős szakosodás indult be. A szédületes fejlődést jól jellemzi, hogy hat esztendővel később már saját fejlesztésű nukleáris és mikrohullámú készülékeket vettek gyártásba. Mi több, 1961-ben az akkor legmodernebbnek számító tranzisztoros mérőberendezésekben is komoly sikereket tudtak fölmutatni.
Az EMG kétségtelenül legismertebb termékei közé tartoznak az oszcilloszkópok. Ezek közül nem egy típus máig az amatőrök és a műszerészek kedvence.
Ám hiába voltak a sikerek, a cég valójában ekkor indult el azon a lejtőn, mely végül a vesztét okozta. A hetvenes években egy-egy új nyugati műszer megszerzése, lemásolása - mert kár lenne tagadni, hogy ezzel is foglalkozott a cég - és sorozatgyártásba állítása egy-két évet vett igénybe. Ez az idő a nyolcvanas években öt-hat, majd nyolc évre nőtt. E közben pedig kevesebb energia jutott a saját fejlesztésekre. A koporsóba az utolsó szöget a szocialista piac összeomlása verte be.
Lázin Miklós András