4p

Pécsett, a Dél Dunántúli régióban folytatódott a VOSZ Hallatjuk a Hangunkat gazdasági fórum sorozat, amelyen a helyi szervezet tagjainak a vezetői, illetve a nyolc ellenőrző hatság képviselői ültek egy asztal mellé, hogy megvitassák, hogyan lehet könnyíteni a cégekre nehezedő terheken.

A vállalkozások rossz vezetési moráljáról, a szabályokhoz való hozzáállásról és a cégek túlellenőrzéséről, illetve túladóztatásukról alakult ki élesebb vita ma a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Pécsi gazdasági fórumán.

Perlusz László, a VOSZ szervezési igazgatója beszédében kiemelte, hogy a tavalyi rossz év után idén is egy nehéz időszakkal kell szembenézniük a vállalkozásoknak. A VOSZ erre az időszakra hét pontba szedett tervvel vágott neki, amelyben többek között az adórendszer reformjával és a közterhek lehetséges csökkentésével foglalkozott. A programban továbbra is szerepel a feketegazdaság elleni küzdelem és az ország versenyképességének helyreállítása.

Fajszi Lajos, a szervezet Baranya megyei elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a régióban többek között azért "Hallatják a Hangjukat", hogy a feketegazdaság minél előbb elviselhető szintre csökkenjen, ugyanis ma olyan méreteket ölt, amely ellehetetleníti a vállalkozások helyzetét.

Burgmann György, a megyei Apeh kirendeltség illetékese a gazdasági fórumon elmondta, véleménye szerint pusztán adó csökkentéssel nem lehet helyre állítani a gazdaság versenyképességét, de még csak a gazdaság kifehérítése sem oldódna meg, jóllehet az adórendszer egyszerűsítése, illetve a közterhek csökkentése elősegíti a folyamatot. Úgy véli a vállalkozások fehér zónába terelését első körben a járulékok mérsékelésével lehetne elérni,  második intézkedésként a személyi jövedelemadó csökkentése hatna kedvezően a piacra.

Bakos Gyula, a VPOP Dél-dunántúli Regionális Parancsnokság parancsnoka szerint a térség közepesen fertőzött a feketegazdasággal. Ugyan ezt támasztotta alá Dakos József Baranya Megye rendőrfőkapitánya, aki elmondta, az adatok szerint a feltárt bűncselekmények között mindössze 5 százalék volt tavaly a gazdasági jellegű, vagyis a helyi vállalkozások lényegében biztonságban vannak. Bakos a gazdasági fórum végén felajánlotta a VOSZ-szal való együttműködést a feketegazdaság elleni küzdelemben.

A meghívott cégek vezetői és az ellenőrző hatóságok képviselői között leginkább az ellenőrzések kapcsán alakult ki nézeteltérés. Ám a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal regionális igazgatója szerint sem feltétlenül használna a szabályok jelenleg Parlament előtt fekvő szigorítása és a bírságok megemelése. Hozzátette a kiskereskedelemben nagyon sok a kifogásolás és azoknál a cégeknél, amelyek visszaesők a szabálysértésekben nagyobb bírságokra számíthatnak. Halas Ernőné szerint nem feltétlenül jó megoldás a bírság tételek megállapítása a vállalkozások árbevétele után. Talán használhatóbb lenne olyan szabályozás, amely a bírságösszegeket a szabálysértés súlyához igazítaná.

Hasonló véleményen volt Papp István, az Országos Munkaügyi Felügyelőség elnöke is. Szerinte némely helyen túlzóak a szabályok, emiatt a büntetések helyett inkább sok esetben figyelmeztetnek, mint büntetnek. Abban az esetben azonban minden szabálytalan cég számíthat a büntetésre, ha úgy szeg szabályt, hogy sérti a munkavállalók garanciális jogait. Ha viszont egy vállalkozás elsősorban a szabályrengeteg nem tud csak eligazodni, de a munkavállalójának nem akar rosszat, annak ellenére, hogy szabálytalankodik, ott a felügyelőség figyelmeztet. Papp arra kérte a VOSZ-t, hogy segítsen lobbizni abban, hogy a kisebb munkaügyi vétségek miatt nem rekesszék ki a vállalkozásokat a közbeszerzési pályázatokról.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!